Brev:
Pludselig gråd ved putning - part 2

Hej Helen
Jeg er meget glad for dit svar og tænker, hvis det ok, jeg lige følger op :)
Du skriver det helt normalt at hun nu får en periode med seperationsangst og som du skriver gør vi alt det vi plejer ved putning.
Nu skriver du at det er godt vi gør alt det vi plejer, det bare er en periode de skal igennem, men mit spørgsmål er så.
Når hun nu har sovet så godt og hele natten altid, og har de putterutiner vi har nu osv. vender det gamle mønster så tilbage igen? Altså bliver hun nem at putte igen og vil hun igen sove hele natten uden problemer eller kan vi nu risikere at det er ødelagt?
Vi står også og skal flytte i April/maj og vi ved godt at det kan hun reagere på, men håber inderligt der er håb forude.
Siden jeg skrev sov hun igennem den ene nat hvor putning også kun 20 min så sov hun - vågnede dog 5.15 men hun sov da hele natten. Hun er igen efter ferien startet op i dagpleje og tænker os det måske spiller lidt på det hele?
I nat måtte jeg sidde ved hende i 2 timer før hun sov igen.
Jeg kan godt lide dit gode råd om det med at "stryge tøj" og det lykkedes da os min mand at kunne sætte døren på klem (den binder meget så for hun kan åbne den om natten/morgenen skal den stå åben) og da hun blev urolig så beroligede han hende ude fra i stedet for at gå ind.
Dog er ...
... problemet med denne øvelse at hendes værelse ligger direkte op af stuen, med en lille mellem gang som i meget lille og gulvet knirker som bare f.... så jeg har brug for et godt råd til hvad vi måske ellers kan gøre for at bare lige at være der når hun bliver urolig eller hun kan se os. Tænker lyset på værelset skal jo være slukket, dog har vi gjort brug af natlampe, som os hjælper hende lidt til ro, men jeg tænker hvis vi roder rundt derinde og gulvet knirker så forstyrre det vel bare mere end det gavner?
Hun har intet imod at ligge i sengen, det er når vi er gået problemet opstår, så hverken seng eller værelset er problemet.
Jeg er os lidt i tvivl om hvorvidt siden på hendes seng måske skal på igen? måske det gør hende mere tryg igen eller måske bliver det værre fordi hun netop er blevet vant til at kunne komme ind til os om natten også panikker hun måske endnu mere??
Jeg håber det er ok jeg kontaktede dig igen, for jeg er godt nok lidt forvirret i det her. Mest af alt så håber jeg bare det hele bliver normalt igen på et tidspunkt
Ved ikke om det kan hjælpe at sige at som jeg skrev i mit forrige brev så har allle de faser hun har været igennem været korte, som i maks 2 uger, at hun så måske bare generelt vil forsætte denne gode stime og være det nemme barn som vi har haft indtil nu?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet







