Annonce

Annonce

Brev:

Forkølelse, graviditet og foster


30. december 2019

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Forkølelse, graviditet og foster

Hej Helen.

Glædelig Jul og Godt Nytår.

Der har været pres på rent arbejdsmæssigt op til jul (selvstændig), og sammen med det skal lejligheden ha en omgang inden gæsterne d 24 dec. Den 24 dec havde jeg mange perioder i løbet af dagen hvor energinivuet bare faldt pludseligt nærmest som ustabilt blodsukker. Alligevel føler det en tand anderledes.
D 25 vågner jeg op og er temmelig snottet og øm i venstre mandel. Mellem kl 15-17 d 25 tager det til jeg føler nogle sidder på mine bronkier og begynder at hoste og der forværres time for time og inden jeg nærmest kravler i seng har tanken om lægevagten ...


Annonce

... strejfet mig nogle gange men energien til at tage afsted kl 22 var 0.

Næste morgen er jeg helt udbrændte halsen gør av og kræser stemmen væk men ingen tegn på feber men har fra d 25 svært ved at regulere min kropstempratur.
Først d 27 er jeg normalt med snot og morgen hoste som forsvinder i løbet af lidt tid.
Nu igår aftes rammes jeg på halv blus af hvad jeg rammes d 25.

Og idag begynder jeg at tænke hvad mu med mit barn i maven, skal jeg ringe til lægevagten, skal jeg sove, skal jeg., er ved at gå ud af mit gode skind af tvivl på hvad der bedst for foster og jeg.

Er bange for der sker fosteret noget.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce