Brev:
Forkølelse, graviditet og foster

Hej Helen.
Glædelig Jul og Godt Nytår.
Der har været pres på rent arbejdsmæssigt op til jul (selvstændig), og sammen med det skal lejligheden ha en omgang inden gæsterne d 24 dec. Den 24 dec havde jeg mange perioder i løbet af dagen hvor energinivuet bare faldt pludseligt nærmest som ustabilt blodsukker. Alligevel føler det en tand anderledes.
D 25 vågner jeg op og er temmelig snottet og øm i venstre mandel. Mellem kl 15-17 d 25 tager det til jeg føler nogle sidder på mine bronkier og begynder at hoste og der forværres time for time og inden jeg nærmest kravler i seng har tanken om lægevagten ...
... strejfet mig nogle gange men energien til at tage afsted kl 22 var 0.
Næste morgen er jeg helt udbrændte halsen gør av og kræser stemmen væk men ingen tegn på feber men har fra d 25 svært ved at regulere min kropstempratur.
Først d 27 er jeg normalt med snot og morgen hoste som forsvinder i løbet af lidt tid.
Nu igår aftes rammes jeg på halv blus af hvad jeg rammes d 25.
Og idag begynder jeg at tænke hvad mu med mit barn i maven, skal jeg ringe til lægevagten, skal jeg sove, skal jeg., er ved at gå ud af mit gode skind af tvivl på hvad der bedst for foster og jeg.
Er bange for der sker fosteret noget.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
