Annonce

Annonce

Svar: Sen eftermiddagslur eller tidlig putning?


16. december 2019

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Christine

Tak for dit brev :) Dejligt at høre, at I har kunne bruge mine tidligere svar :)

De fleste børn begynder at kunne springe dagens 3. lur over i 6-7 måneders alderen, men det afhænger dog af, hvor tidligt/sent barnet står op. Jo tidligere rytme barnet har, jo længere tid vil den 3. lur være nødvendig, og derfor er der nogle børn, som stadig har brug for en 3. lur i 8-9 måneders alderen - og det er helt okay :)

Jeres datter har ikke en tidlig rytme, og det kan derfor godt være, at hun vil kunne begynde at nøjes med to lure dagligt. Det lyder dog som om, at de gange I har forsøgt, at hun endt med at blive overtræt og har derfor ikke kunne falde i søvn om aftenen, før klokken er blevet ret mange, og det dur naturligt ikke.

Hvis det er vigtigt for jer, at hjælpe hende til en rytme med to lure dagligt, så vil jeg anbefale jer, at I lige nu indføre et bad mellem de to lure. Det vil forlænge hendes vågenperiode lidt og aktivere hende rigtig godt både motorisk og mentalt. Nogle gange vil det også forlænge middagsluren lidt og på den måde kan hendes 3. lur så undværes. I stedet for, at I som nu giver bad om aftenen, kan det altså være et forsøg værd at give dette om dagen i stedet :)

Det betyder, at en dagsplan kunne se således ud:

Tidlig morgen 05.30/06: Ammes og sover videre i mors ...


Annonce

... seng

Morgen 07.30/08: Grød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos og frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk, kogte grøntsagsbuketter eller lignende i hånden, vand af kop.

Kommer i bad, frotteres godt med håndklædet, smøres med lidt creme osv. efter behov.

Ammes og puttes til middagslur - måske kl 13.30-14...


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16: Frisk blød frugt i hånden, frugtmos, vand af kop. Ammes ofte også stadig eftermiddag...

Powernappen springes over... :)

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet mere og mere jeres mad, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk, kogte grøntsagsbuketter eller lignende i hånden, vand af kop.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes og sover videre - begynder at kunne sove uden mælk midt nat...

Som I kan se, så ligner denne plan meget jeres nuværende døgnrytme. Der er dog lagt et bad ind i denne plan før middagsluren og der er også indført lidt mellemmåltider nu. Og jeg tænker, at det godt kan være et forsøg værd i forhold til at se, om jeres datter så bedre vil kunne falde til ro og falde i søvn om aftenen og nætterne dermed starte lidt tidligere :)

Rigtig meget held og lykke og rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce