Annonce

Annonce

Brev:

Hysterisk barn - 1,5 år


8. december 2019

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Hysterisk barn - 1,5 år

Hej Helen.

Vores datter (ene barn) på 1,5 har altid allerede fra helt lille haft det meget svært med at blive skiftet og ikke bare grædt, men bogstaveligt været helt i gråd og hulket. Vi har til tider kunne aflede hende med enten lidt rosiner eller lidt musik via telefon, men med tiden er det bare blevet mere og mere svært.

Når vi skal skifte hende er hun virkelig hysterisk og sparker rundt og faktisk umulig at holde hvis man kun er 1 person. Er det kun et tisse ble prøver vi at gøre det stående og nogen gange har vi endda prøvet at flytte det til et helt anden rum for at se om det kan aflede hende lidt, men med meget lidt held.

De ...


Annonce

... seneste par måneder er det så tilmed blevet samme mareridt når hun skal have tøj på. Hun bliver fuldstændig hysterisk og det er igen næsten umuligt at holde hende alene. Så generelt er det bare ekstrem op ad bakke og for os forældre er det også svært at have noget form for overskud når en simpel dagligsting som at skifte en ble eller tage tøj på i 9 ud af 10 gange udvikler sig i vildskab og gråd fra vores datter side.

I vuggestuen melder de ikke samme problem. Hun har temperament siger de, men ellers har de ikke samme problemer.

Har du noget input på hvad vi kan prøve ? Hun er jo ellers en meget glad pige og der skal altid ske en masse.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Tænder

Der er stor forskel på, hvornår børn får deres første tænder. Nogle bliver født med en tand eller to. Andre er over et år før den første tand melder sig.

De fleste børn får dog deres første tænder omkring 6 mdr.´s alderen og vil have et komplet sæt tænder omkring 3 års alderen, dvs. 20 tænder.

Mange børn får ondt i gummerne, når tænderne bryder igennem. Her kan det hjælpe med en bidering, eller noget koldt at bide i f.eks. et stykke agurk. Skær en skive agurk på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce