Svar: Begyndt at savle igen
Kære mor - der er ved at drukne i vasketøj ;)
Tak for dit brev og dejligt at høre fra dig igen...
Nogle børn savler meget, men ofte begynder det at aftage efter 2 års alderen... og jeg kan derfor godt forstå, at du undrer dig lidt over, at det hos jeres dreng pludselig er tiltaget.
Det kan sagtens skyldes tandfrembrud, som du selv nævner. en anden forklaring kan også sagtens være sutten, fordi han naturligt producerer mere mundvand, når sutten er i munden og det kan være svært for ham at synke alt det spyt som så kommer, hvorfor det løber ved siden af. Det vil være rigtig godt, hvis I kan begynde at minimere brug af sut i løbet af dagen, så han kun har sutten, når han skal sove til middag og når han puttes om aftenen. Han bør ikke have sut i sine aktive, vågne perioder og hvis han taler med sut i munden, så vil det være rigtig godt, hvis I kan bede ham tage sutten ud, så I kan høre, hvad ...
... han siger...:) Sut i munden er ikke så godt for hans sproglige udvikling og heller ikke for hans tænder, og det vil generelt være godt, at I forsøger at komme væk fra sutten. Hvis det så også hjælper på hans savlen, så er det jo rigtig godt :)
Oplever I, at han snorker, når han sover? Nogle gange kan savlen skyldes hævede polypper. Ud over at han savler, så vil han i denne situation ofte også snorke og generelt sove meget forstyrret, fordi han trækker vejret igennem munden i stedet for igennem næsen.
Måske har han ondt i halsen... Hvis det gør ondt i halsen, så gør det ondt at synke sit spyt, og så lader han måske spyttet løbe ud af munden i stedet for... Hvis du tænker at det kan have noget med polypper eller halsen at gøre, så kan du få en øre-næse-hals-læge til at kikke på ham. Det kræver ikke henvisning :)
Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre, rigtig meget held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
Viden om børn:
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






