Annonce

Annonce

Brev:

5 mdr og vågner tidligt


16. november 2019

Kategori:
Alder:
5 mdr.

5 mdr og vågner tidligt

Kære Helen.

Jeg har tidligere skrevet til dig angående min datters søvn, og har nu igen brug for dine gode råd.

Hendes dagssøvn er blevet MEGET bedre og hun sover nu alle lure i barnevognen. Vi oplever så til gengæld at nattesøvnen er forringet - ja, man kan åbentbart ikke få det hele ;-)

Hendes “normale” dagsrytme er således:

06.00 Vågner og ammes. Kan sjældent sove videre.
Leger, aktiveres, tumles. Sender far på arbejde.

8.00 Ammes og puttes til formiddagslur hvor hun ofte sover en til halvanden time

Leger, tumler, evt. et bad
Ofte aktiviteter såsom salmesang, mødregruppe eller BabyTummel-hold

12.00 Ammes og puttes til middagslur. Sover gerne 2 timer.

Tilbydes amning når hun vågner.
Leger, tumler, evt. indkøb mm.

16.00 Ammes og puttes til eftermiddagslur - sover ofte kun en powernap på 30-45 minutter.

Leger, tumler.
Deltager i aftensmad (ligger på bordet eller sidder i skråstol)
Aftenhygge med snak, rolig leg mm.

19-20 ca. (afhænger af eftermiddagsluren) ...


Annonce

... Ammes, synger godnatsang og puttes i tremmeseng til nat

00 Ammes

03 Ammes

Denne rytme har fungeret rigtig godt, men de sidste uger er hun begyndt at vågne HELT op ved amningen kl. 3. Hun er ikke ked af det, bare meget frisk og pludrer og spræller.

Vi tænder aldrig lys og snakker ikke til hende når hun vågner, men trøster naturligvis når hun græder. Reglen herhjemme er at alt før kl. 6 er nat.

Ofte kan det tage op til 2 timer at få hende til at sove videre, hvor hun så kun sover ca. en halv time. Således kan hun ikke holde sig vågen helt til kl. 8 og må puttes tidligere til formiddagslur hvorved hele “programmet” skrider og vi ender med en MEGET træt og pylret datter om aftenen.

Er det blot en fase eller kan vi gøre noget for at undgå hun vågner så meget op midt om natten? Jeg ammer hende som oftest liggende i sengen hvorefter hun lægges tilbage i sin bedside. Det er dog allerede når hun vågner inden jeg ammer hende at jeg kan mærke hun er helt i “hopla” :-)

Med venlig hilsen
en træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce