Brev:
Sover dårligt om natten - snart 10 mdr.

Hej Helen
Så er den gal igen - vores dreng på snart 10 måneder har den sidste måneds tid sovet frygtelig dårligt om natten! Puha mor er her er træt, og jeg skal begynde på arbejde om blot få dage, hvilket jeg da slet ikke kan overskue på stående fod :(
Han har altid sovet fint om natten og dagen, men nætterne er bare hårde lige nu.
Han har gået i dagpleje i snart en måned og han er super glad for at være der og det hele går rigtig godt
Om natten vågner han alt mellem kl 23.30 og kl 4 hvor han er vågen i en time til halv anden. Jeg går først ind til ham når han er utilfreds, ellers får han lov at ligge og pludrer med sig selv.
Men ofte efter 5-10 min begynder han at blive rigtig ked af det, og bliver nærmest panisk når jeg går ind og lægger ham ned. Sut vil han ikke, flaske vil han ikke.
Når der er gået lidt tid med det opgiver jeg og tager ham op. Bum så sover han, ligger ham ned, så græder han, tager op bum så sover han. Osv. sætter jeg mig ned med ham bliver ...
... han sur, lægger jeg mig ind i vores seng er det nogen gange okay andre gange bøvler han rundt og til sidst bliver ked af det.
Men står jeg med ham og dynen rundt om og hvisker se min kjole så falder han til ro.. men mine arme er simpelthen udkørte og min krop er udkørt af at min natte søvn konstant skal afbrydes 1-2 timer hver nat.
Han spiser normalt mad, har ikke hård afføring, får grød inden sengetid, flaske at falde i søvn på, griner, leger og er en glad dreng ellers.
What to do? Kan man gøre noget, kan der være noget i vejen måske ?
Han har aldrig været vandt til at sove i vores seng og har sovet på eget værelse siden han var 3 måneder så det er heller ikke fordi det er noget nyt for ham
Nøj jeg er ved at være træt. Og vi kan ikke skiftes til at tage ham om natten da faren har været ude for en ulykke med sit knæ; så han er afhængig af sin søvn for at kunne klare sit arbejde. Han får smerte stillende til natten
Hilsen
En meget træt og bekymrende mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.





