Annonce

Annonce

Brev:

Sover dårligt om natten - snart 10 mdr.


14. november 2019

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Sover dårligt om natten - snart 10 mdr.

Hej Helen

Så er den gal igen - vores dreng på snart 10 måneder har den sidste måneds tid sovet frygtelig dårligt om natten! Puha mor er her er træt, og jeg skal begynde på arbejde om blot få dage, hvilket jeg da slet ikke kan overskue på stående fod :(

Han har altid sovet fint om natten og dagen, men nætterne er bare hårde lige nu.
Han har gået i dagpleje i snart en måned og han er super glad for at være der og det hele går rigtig godt
Om natten vågner han alt mellem kl 23.30 og kl 4 hvor han er vågen i en time til halv anden. Jeg går først ind til ham når han er utilfreds, ellers får han lov at ligge og pludrer med sig selv.

Men ofte efter 5-10 min begynder han at blive rigtig ked af det, og bliver nærmest panisk når jeg går ind og lægger ham ned. Sut vil han ikke, flaske vil han ikke.
Når der er gået lidt tid med det opgiver jeg og tager ham op. Bum så sover han, ligger ham ned, så græder han, tager op bum så sover han. Osv. sætter jeg mig ned med ham bliver ...


Annonce

... han sur, lægger jeg mig ind i vores seng er det nogen gange okay andre gange bøvler han rundt og til sidst bliver ked af det.

Men står jeg med ham og dynen rundt om og hvisker se min kjole så falder han til ro.. men mine arme er simpelthen udkørte og min krop er udkørt af at min natte søvn konstant skal afbrydes 1-2 timer hver nat.

Han spiser normalt mad, har ikke hård afføring, får grød inden sengetid, flaske at falde i søvn på, griner, leger og er en glad dreng ellers.

What to do? Kan man gøre noget, kan der være noget i vejen måske ?

Han har aldrig været vandt til at sove i vores seng og har sovet på eget værelse siden han var 3 måneder så det er heller ikke fordi det er noget nyt for ham

Nøj jeg er ved at være træt. Og vi kan ikke skiftes til at tage ham om natten da faren har været ude for en ulykke med sit knæ; så han er afhængig af sin søvn for at kunne klare sit arbejde. Han får smerte stillende til natten

Hilsen
En meget træt og bekymrende mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex

Natamning

Mælkeproduktionen sker også om natten, og i den første tid efter fødslen er det en rigtig god idé at amme om natten. Faktisk er natamning med til at holde din mælkeproduktion igang, fordi du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon.

De fleste børn vil i de første måneder have behov for amning om natten, og det er først efter 6 mdr.s alderen, at de fleste børn ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt nat. I 6 mdr.s alderen vil barnet kunne spise skemad om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce