Annonce

Annonce

Brev:

Lette bleer om aftenen


19. oktober 2019

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Lette bleer om aftenen

Hej Helen.

Min datter har siden hun var 3 mdr ikke været særlig ammeglad.

Hun vil max spise 5-7 minutter og ligger herefter blot og pludrer og smiler op til mig. Hvis jeg bliver ved med at tilbyde brystet begynder hun at græde. Har forsøgt at skifte ammestilling samt at lægge mig ind i et mørkt rum, men hun vil alligevel ikke spise længere tid.

Hun vil heller ikke spise mere på det modsatte bryst. Har forsøgt at tilbyde lidt supplerende modermælk enten i flaske eller på kop efter amningen, men dette afviser hun også. Der er rigelig med mælk og kan sagtens sprøjte mælk ud når hun ikke vil spise mere.

Umiddelbart tænkte jeg at hun blot er en hurtigspiser, da hun jo virker ...


Annonce

... mæt og tager rigtig fint på (er netop blevet vejet da hun blev 4 mdr). Om natten spiser hun lidt længere tid, dog aldrig mere end 10-12 minutter.

Det bekymrer mig dog lidt, at jeg synes tyngden i hendes bleer bliver mindre i løbet af dagen. Hun får som oftest skiftet ble tidlig morgen, når vi står op samt om formiddagen. Disse tre bleer er meget tunge og helt fyldte. Derefter oplever jeg at de efterfølgende bleer over middag og om aftenen ikke har samme tyngde. Hun tisser, men ikke hvad jeg vil kalde en “tung” ble.

Er det normalt at babyer tisser større mængder nogle perioder af dagen end andre? Eller får hun ikke nok at spise på trods af hun tager flot på?

Med venlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce