Brev:
Ingen søvn nat

Hej Helen
Tak for dit sidste råd vedrørende at min søn græd når han var sammen med en anden baby, jeg tog rådene til mig og forsøgte til legeaftale at gøre som du sagde, og pludselig gik det hele langt bedre og de endte med at sidde og pludre sammen.
Nu til mit problem/spørgsmål.
Vi kæmper stadigvæk med at holde den lille sovende om natten og det er endda blevet værre. Han får ikke mælk om natten længere og kan også sove uden sutten.
Han ligges kl. 19 eller 20 og derefter vågner han hver time indtil kl 24. ( Han får en nat flaske ) efter 24 vågner han hyppigere og vender og drejer sig og ...
... klynker imens og vågner til sidst helt op og græder.
Han har lige fået 4 nye tænder som alle er kommet ud, dog kan vi se 2 mere på vej.
Ørene er tjekket. Og han har besøgt osteopat som sagde han nok var understimuleret men jeg føler jeg stimulerer godt i løbet af dagen.
Han får mælk og grød og så småt lidt af vores mad også. Han bliver træt hurtigt om dagen og brokker sig og klynker langt mere end før. Han er dog stadigvæk smilende og griner meget og meget nysgerrig.
Vil det hjælpe at rykke værelse? Kan det være tigerspring stadig? Gør vi noget forkert ?
Med venlig hilsen
En træt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine




