Annonce

Annonce

Brev:

Svær at putte, 17 mdr. tumling


15. september 2019

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Svær at putte, 17 mdr. tumling

Kære Helen,

Jeg henvender mig til dig, fordi vi har en 17 mdr's aktiv lille pige, der har meget svært ved at finde ro om aften og blive puttet. Hun sover altid en fin middagslur i klapvogn eller i tremmeseng.

For at gøre historien kort, så er vores datter et sædepræsentationsbarn der blev født i april sidste år, 8 dage før termin, ved planlagt kejsersnit.

Hun blev fuldammet til hun var 3 mdr og har ellers været flaskebarn lige siden. Hun har altid været et meget tryghedssøgende barn.

Hun har siden 20'ende uge sovet meget uroligt og er blevet vugget meget (syngevugge, gyngestol og i arme).

Hun spiser fint hvis hun ellers ikke er syg/småsyg (der har været meget sygdom ved vuggestue opstart). Hun vokser fint og følger kurven.

Vi har prøvet at smide natflasken og holde den kun til putning, af flere omgang hvor hun hele natten er hysterisk og græder det største af natten til hun falder i søvn af gråd. Hvor vi desværre har tilbudt hende flasken til sidst, da vores forældre hjerter er knuste af at høre på sådan en gråd meget af natten.

Hun er nu 17 måneder og bliver puttet uden flaske men vågner 1-8 gange om natten og nægter vand men vil have letmælk.

Vi har så svært ved at holde i, da hun virkelig græder højt og vrider sig til hun får sin vilje. Hun græder så længe at min mand og ...


Annonce

... jeg kan komme op og toppe over det, fordi vi ikke kan blive enige om, om det virkelig er normalt med så meget gråd. IKKE at vi toppes over det i situationen men vi kan komme ud i diskussion som bestemt ikke gavner hverken vores forældre- eller partner-forhold og så kan vi gå kede af det i seng.

Vi har prøvet at putte hende i vores seng i mange måneder og det har fungeret fint, men hvis vi gør det nu tumler hun i sengen i 20 min til 1,5 time, hvor hun oftest vil ned og ud af værelset.

Jeg er så begyndt her de sidste par dage at putte hende i egen tremmeseng, hvor vi læser bog, og hvor jeg taler til hende. Men oftest vil hun ud af sengen og op. Og så begynder gråden. I 10-20 min vrider hun sig og nægter at give sig hen til søvnen. Hvor jeg nusser hende og siger sove, sove, sove flere gange. Tilsidst falder hun i søvn. Men kan det virkelig passe at hun skal falde i søvn af gråd? Det er her den sidste uges tid. Vi havde en kort periode hvor hun faldt i søvn hurtigt i egen seng ved at vi holdte en hånd på hende og nussede hende. Det varede 12 dage.

Hvordan kommer vi af med mælken om natten?

Og hvordan får vi putningen til at fungere bedre? Har læst om din strygemetode, den er ikke prøvet men vi sidder hos hende og går af og til ud og ind af hendes værelse.

Hilsen
to meget trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Fostervandsprøve

En fostervandsprøve er en prøve af fostervandet. Denne prøve kaldes også for amniocentese. Når man tager en fostervandsprøve, så er det primært for at undersøge fostervandet for celler, der med ret stor sikkerhed kan fortælle, om fosteret har en kromosomfejl eller kendte arvelige sygdomme.

Fostervandsprøve tages først omkring 16. graviditets uge, da der først på dette tidspunkt er fostervand nok til, at fosteret kan tåle, at man tager de 15-20 ml fostervand ud, som skal bruges...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce