Brev:
Døgnrytme baby 16 uger

Hej Helen :)
Min søn er 16 uger i dag, og jeg har nogle spørgsmål til hans søvn og døgnrytme.
Han sover generelt rigtig godt, og har siden han var 1,5 måned sovet 5-5,5 timer i streg om natten, og jeg tror bestemt at de lange søvnstræk om natten skyldes at vi svøber ham- det giver en rigtig god tryghed, og det får ham til at falde utrolig hurtigt til ro.
Han sover dog meget korte lure om dagen, medmindre han sover på mig. Når han sover på mig, kan han sagtens sove 3 timer ad gangen, men det ville være rart hvis han kunne sove så længe “for sig selv” om dagen.
En typisk døgnrytme for ham ser sådan her ud:
Vågner 06.00 - får mad
Sover videre indtil 08-08.30 - får mad (det kan dog svinge, andre dage sover han til kl. 9 eller 10, med et måltid ind imellem)
Vi står op og leger lidt
Mellem 09.30 og 10.00: Tager første lur- Her sover han typisk kun 30-35 minutter.
Vågentid
Middagslur mellem 12-13: Som nævnt, sover han 2-3 timer, hvis han sover på mig, men sover han for sig selv, er det meget svært at få ham til at sove mere end 40 minutter.
Vågentid indtil kl. 17-18, hvor han tager en powernap på ca. 30 minutter. Nogle dage tager han først powernappen ved 19-20 tiden.
Kl. 22 sover til nat - til mellem 03.30 og 04, hvor han får mad.
Han får ...
... selvfølgelig mad imellem alle lure, ofte 2-3 gange imellem hver lur. Han er en meget lang dreng, så han følger ikke sin vægtkurve til punkt og prikke, men han trives så godt og vågner altid med et smil, og er utrolig livlig og glad.
Vi er lidt i tvivl om hvor meget rutine det er nødvendigt vi lægger ind, da vi ikke har haft problemer med at få ham til at sove, vi giver ham bare en sut og holder ham i hånden og nusser ham i håret indtil han sover (og om aftenen synger vi en godnatsang) og det tager sjældent mere end 10 minutter.
Så her kommer nogle spørgsmål, håber det er ok der er mange ;-)
1) Hvor længe tænker du at vi kan svøbe ham? Han er nemlig begyndt at vende sig fra ryg til siden, så jeg tror snart han begynder at vende sig helt om på maven, og jeg er i tvivl om vi kan svøbe ham, når han kan vende sig.
2) Må han godt sove så lange stræk ad gangen om natten, når nu han trives så godt?
3) Har du nogle gode råd til hvordan vi kan få ham til at sove længere ad gangen, for sig selv, om dagen?
4) Han tager altid hans lure i stuen hos os, men ville det være bedre decideret at lægge ham i seng til hans lur? Han sover i en bedsidecrib ved vores seng om natten.
Håber du kan besvare alle mine spørgsmål- på forhånd tusind tak :)
Med venlig hilsen
Malene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Downs syndrom
Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.
Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.
Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




