Annonce

Annonce

Svar: Hud til hud ved spædbarnet


30. august 2019

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære mor

Tak for dit brev :)

Hud mod hud er især vigtigt de første timer og dage efter fødslen - og det er især vigtigt hos børn, som er født for tidligt. Det præmature og spæde barn har stor glæde af at ligge hud mod hud, fordi det er med til at regulere barnets hjerterytme, vejrtrækning, korpstemperatur mv. Når barnet ligger hud mod hud med mor eller far, så udskilles hormonet oxytocin. Dette hormon kaldes også kærlighedshormonet, og det har den effekt, at det sænker blodtryk og puls, det giver roligere vejrtrækning, mængden af stress hormoner nedsættes, vi oplever mindre angst, og så fremmer det båndet/tilknytningen mellem forældre og barn at være tætte sammen.

For tidligt fødte børn har så stor glæde af at ligge hud mod hud, at man ofte gerne vil have dem til at ligge der så længe som muligt, meget gerne mindst 6-8 timer i døgnet, men det kan også være 20 timer i døgnet, hvis forældrene har mulighed for det.

Et barn der f.eks. har svært ved at amme kan man også nogle gange vælge at lægge hud mod hud, fordi dette ...


Annonce

... fremmer amning. Når barnet ligger på mors brystkasse, så kan det dufte mælken og vil naturligt begynde at søge efter brystet. For nogle børn sker det inden for et par timer, for andre børn sker det først efter et par dage - og igen, jo mere barnet ligger hud mod hud, altså jo længere tid, jo mere vil det fremme amningen.

Førhen i tiden - for blot 40-50 år siden, så kom børn hurtigt i tøjet, når de var blevet født, og de blev ofte passet af sygeplejersker og kørt ind til mor, når det var tid til at amme. Sådan er det ikke mere. I dag ved man hvor vigtig nærheden og hud mod hud er, så derfor lægges barnet ofte op på mors mave/brystkasse kort efter fødslen og ofte får barnet lov til at ligge der 1-2 timer, før det får tøj på første gang.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det er dog stadig vigtigt og en rigtig god idé, at man giver barnet hud mod hud kontakt, når der er mulighed for det. Der er ikke nogen faste retningslinjer for hvor lang tid, eller hvor hyppigt, det afhænger helt af det enkelte barn og familien, hvad der fungerer :)

Håber du kan bruge dette videre :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Overtøj til børn

Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.

Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce