Svar: Hud til hud ved spædbarnet
Kære mor
Tak for dit brev :)
Hud mod hud er især vigtigt de første timer og dage efter fødslen - og det er især vigtigt hos børn, som er født for tidligt. Det præmature og spæde barn har stor glæde af at ligge hud mod hud, fordi det er med til at regulere barnets hjerterytme, vejrtrækning, korpstemperatur mv. Når barnet ligger hud mod hud med mor eller far, så udskilles hormonet oxytocin. Dette hormon kaldes også kærlighedshormonet, og det har den effekt, at det sænker blodtryk og puls, det giver roligere vejrtrækning, mængden af stress hormoner nedsættes, vi oplever mindre angst, og så fremmer det båndet/tilknytningen mellem forældre og barn at være tætte sammen.
For tidligt fødte børn har så stor glæde af at ligge hud mod hud, at man ofte gerne vil have dem til at ligge der så længe som muligt, meget gerne mindst 6-8 timer i døgnet, men det kan også være 20 timer i døgnet, hvis forældrene har mulighed for det.
Et barn der f.eks. har svært ved at amme kan man også nogle gange vælge at lægge hud mod hud, fordi dette ...
... fremmer amning. Når barnet ligger på mors brystkasse, så kan det dufte mælken og vil naturligt begynde at søge efter brystet. For nogle børn sker det inden for et par timer, for andre børn sker det først efter et par dage - og igen, jo mere barnet ligger hud mod hud, altså jo længere tid, jo mere vil det fremme amningen.
Førhen i tiden - for blot 40-50 år siden, så kom børn hurtigt i tøjet, når de var blevet født, og de blev ofte passet af sygeplejersker og kørt ind til mor, når det var tid til at amme. Sådan er det ikke mere. I dag ved man hvor vigtig nærheden og hud mod hud er, så derfor lægges barnet ofte op på mors mave/brystkasse kort efter fødslen og ofte får barnet lov til at ligge der 1-2 timer, før det får tøj på første gang.
Det er dog stadig vigtigt og en rigtig god idé, at man giver barnet hud mod hud kontakt, når der er mulighed for det. Der er ikke nogen faste retningslinjer for hvor lang tid, eller hvor hyppigt, det afhænger helt af det enkelte barn og familien, hvad der fungerer :)
Håber du kan bruge dette videre :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







