Annonce

Annonce

Brev:

Barn vil ikke blive i seng


17. august 2019

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Barn vil ikke blive i seng

Kære Helen,

Mange tak for dine råd i forhold til vores problemer med at putte vores dreng.

Vi overholder faktisk ret præcist den tidsplan fra dit sidste brev, i forhold til tidspunkt af måltider, hans to lure, daglig bad og putning. Vi har nu tilføjet aftengrød, hvor han spiser meget. Vi giver ham ikke flaske mere, heller ikke med vand og det ligner ikke, at han savner det.

Vi prøver at overholde denne plan, også i weekenden, og ofte betyder det nu at vi skal vække ham om morgenen. Vi tror ikke, at han har ondt i ørene for tiden, men har alligvel puttet en pude under den ende af madrassen, hvor hans hoved er.

Vi har prøvet med en juniordyne, men er gået tilbage til sovepose, fordi dynen bare bliver sparket og kastet væk og sjældent ligger på ham om natten, når vi tjekker.
Men vi har stadig store problemer med putningen og jeg vil gerne høre, om du måske kan uddybe lidt nogle enkelte punkter fra dit sidste brev. :)

Efter bad, grød og tandbørstning starter det altid hyggeligt nu med en lang fase med boglæsning, hvor han sidder på vores skød eller ved siden af os. Vi sidder på en madras på gulvet, som vi også har lagt der, for at han ikke kan slå sig, når han kravler ud af sengen. Vi har også sat en sengehest på hans seng. Og så prøver vi efter et stykke tid at få ham til at være over i sin seng. Men det er især her, at der ligger problemet.

Du skriver “og så kravler han selv i sengen.” Men det gør han desværre ikke. Og hvis han gør det, så kommer han ud igen med det samme. Jeg forstår godt, at det er målet, at han selv gør det, men der er vi slet ikke endnu. Han kravler bare ud af sengen igen og igen, løber rundt i værelset eller kravler rundt på os. Jeg ved jo, at man helst ikke skal tage ham op igen efter han er blevet puttet, men vi bliver jo nødt til at putte ham i sengen, hvis han ikke gør det selv? Og når vi så bliver ved med at gøre det, bliver han mere og mere sur, indtil han til sidst er helt hysterisk... hvad skal vi gøre i denne situation?

Han løber også tit hen til ...


Annonce

... vinduet og trækker gardinet væk (det er et stort vindue, som går helt ned til gulvet) og så står han der og kigger ud. Det er jo desværre stadig helt lyst om aftenen, så det er meget spændende for ham at kigge ud... vi tager ham så væk og putter ham i sengen og det hele gentager sig mange gange, hvor han som sagt bliver helt hysterisk. Burde vi lade ham være ved vinduet? Skal han have lov til at gå rundt i værelset i stedet for at blive i sengen?

Det føles ikke godt med denne fysiske magtkamp, som opstår ved at lægge ham tilbage igen og igen, men hvis det er det, der skal til for at lære ham det, må vi selvfølgelig fortsætte med det. Det ville være dejligt at høre dine tanker omkring det. :)

Generelt vil han aldrig sidde eller ligge stille, heller ikke om dagen. Der skal altid ske noget. Det er ofte en kamp at skifte ble, fordi han absolut ikke vil ligge og prøver at rulle eller sætte sig op. Han elsker at være i bad, men han kan ikke lide at blive tørret med håndklædet, og det fungerer desværre heller ikke med babymassage, netop fordi han ikke vil ligge stille.

Som jeg skrev bruger han ikke sut mere, og vi har desværre ikke fundet en god erstatning i form for bamse eller nusseklude endnu, som han altid vil have med og som beroliger ham meget. Det ville være en stor hjælp at han havde så noget. Vi har købt lidt forskelligt til ham og prøver at have en stor bamse og en nusseklude i hans seng, som han er ret glad for, men det er som sagt slet ikke sådan, at de beroliger ham nok og han vil heller ikke have dem med i løbet af dagen.

Jeg er faktisk blevet i tvivl, om jeg skal fjerne dem igen fra sengen, da det ligner, at de distraherer ham. Hvis han ikke ignorerer dem, så tager han dem nemlig op og giver dem til mig eller kaster dem bare ud af sengen, så det ligner mere leg. Jeg reagerer så ikke på det for at vise ham, at det ikke er legetid, men så kravler han bare ud af sengen for at hente dem igen. Hvad tænker du, er det så bedre at tage dem væk igen?

På forhånd tak,

Venlig hilsen,
Laura

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce