Brev:
Slut med ble?
Kære Helen,
Endnu engang tak for dine råd og vejledning. Det hjælper os meget.
Jeg har lige et hurtigt tillægsspørgsmål – for lillebror nærmer sig 3 år, og vi overvejer, om vi skal udnytte de varme måneder og hjælpe ham af med bleen.
Jeg vil gerne understrege, at det ikke er noget, der generer os. Vi skifter gerne bleer et lille års tid endnu, hvis det er nødvendigt. Men vi har gode erfaringer med storesøster, der smed bleen den sommer, hun fyldte tre (der er præcis tre år i mellem dem). Og vi tænker også, at det selvfølgelig vil være rart for ham ikke at have ble på i børnehaven (der er ikke krav til at de skal være uden, men normeringen er jo anderledes, og der er mindre tid til at holde øje med små blenumser). Men kun hvis det kan lade sig gøre.
Lillebror viser ikke selv tegn på, at han er færdig med bleen. Han vil gerne løbe uden, når vi leger udenfor, og han får også altid lov at løbe med bar numse før og efter ...
... bad. Og det ELSKER han, og det er sjældent han tisser på gulvet eller i sengen, hvis han er uden ble. Men hvis han gør, giver han først besked EFTER, han har tisset og ikke inden eller imens. Er det så for tidligt at begynde på den slags?
Vi har en potte, som han ikke umiddelbart virker interesseret i. Måske skal vi bare gå direkte til at øve at sidde på toilettet?
Han vil gerne af med bleen, når der er noget i den, men han beder ikke selv om det.
Er det mon for meget at forsøge både at droppe middagslur og ble henover sommeren?
Eller synes du, vi skal give det et forsøg?
Til info begynder han først i børnehaven den 1. september (dvs. når han er tre år og en måned), og det er vi meget glade for. For han ELSKER vuggestuen og de voksne på stuen.
Som en af pædagogerne sagde, er han bare super godt tilpas i verden 😊 derfor vil vi også nødig risikere at skubbe ham for meget.
På forhånd mange tak.
Kærlig hilsen
L
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...
16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Børnehave og meget bestemt 3-årig
Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til
Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.