Annonce

Annonce

Brev:

Længe om at falde i søvn efter putning


12. juni 2019

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Længe om at falde i søvn efter putning

Hej Helen

Først vil jeg gerne sige tusind tak for dine tidligere svar - de har været en stor hjælp i processen med at få vores dreng til at falde i søvn i egen seng.

Vi forsøgte som du foreslog at foretage putterutinen og så ellers gå ud af rummet og lade ham finde ro og falde i søvn, og til vores store overraskelse gik det over al forventning og meget lettere end vi havde turde håbe på. Efter nogle dage virkede han til at finde ro i rutinen og han faldt i søvn efter 10-15 min. Helt fantastisk :)

Nu er vi så nået til at fjerne natflasken, som længe kun har indeholdt 100 ml. Efter en lille måned med god succes med at putte fjernede vi flasken - vi trappede ikke længere ned da vi i forvejen synes det var en lille flaske (måske en fejl?)

Pludselig har han så svært ved at falde i søvn!
Vi kører samme rutine (bare uden flaske som vi ...


Annonce

... plejede at starte med) - vi læser en lille godnatbog 2 gange og synger en sang, siger godnat og går ud af værelset.
Han bliver ikke ked af det eller virker utryg, men snakker og roder rundt i sengen og dette kan let foregå i 1-1,5 time, selvom han tydeligvis er træt.

Vi går ind til ham ind imellem og lægger ham til rette og fortæller ham at nu skal han sove. Det har stået på en uges tid nu.

Kan det virkelig passe at det er pga den manglende flaske? Er der andet vi kan gøre? Han falder jo i søvn til sidst, men synes bare han kommer til at mangle søvnen?

Umiddelbart synes jeg ikke der ellers er lavet om i rutinen:
Vågner ca kl. 6.30
Sover til middag 2,5-3 timer
Bliver puttet ca. kl 20.
Han kan dog godt blive lidt hurtigere træt om formiddagen - jeg tænker pga den manglende søvn om aftenen?

På forhånd mange tak

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Nakkefoldsscanning

En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.

Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.

Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce