Annonce

Annonce

Brev:

Træning af renlighed - 3 år


14. maj 2019

Kategori:
Alder:
3 år

Træning af renlighed - 3 år

Hej Helen

Vi er igang med, at træne renlighed. I lørdags tog vi bleen af ham i ca. 7 timer, han tissede i buskerne et par gange, men han tissede også på toilettet to tre gange.

Tidligere skrev du, at der sådan ca. skulle gå 3 timer efter hvert toilet besøg. Men som det ser ud lige nu så tisser han ca. hvert 30-40 min. Nogle gange tisser han mere end andre gange. Jeg sørger altid for at vi kommer på toilettet med jævnlig mellemrum, nogle gange tisser han og andre gange ikke.

Vi var også ude og køre lørdags og her fik han så bleen på, da vi skulle køre ca 1 time.

De sidste to dage, har vi taget bleen af ham når han er ...


Annonce

... kommet hjem fra børnehaven fra ca. kl 15. Også har han fået bleen på igen når han skal sove. Men er det en god ide, at tage bleen af når han kommer hjem, når han har ble på i børnehaven, kan det forvirre ham?

Umiddelbart virker han klar og er egentlig fin til at samarbejde omkring det. Men der sker mange uheld. Han har også selv gjort opmærksom på at han skulle tisse flere gange, selvom han ikke tissede alle gangene. Og jeg kan godt mærke på ham at han ærgrer sig når der sker uheld og han syntes ikke godt om det. Når der sker uheld fortæller jeg ham at det er helt ok, og at vi bare prøver igen.

Har du nogle gode råd til os :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Natamning

Mælkeproduktionen sker også om natten, og i den første tid efter fødslen er det en rigtig god idé at amme om natten. Faktisk er natamning med til at holde din mælkeproduktion igang, fordi du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon.

De fleste børn vil i de første måneder have behov for amning om natten, og det er først efter 6 mdr.s alderen, at de fleste børn ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt nat. I 6 mdr.s alderen vil barnet kunne spise skemad om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce