Brev:
Meget tidligt morgen
Hej Helen,
Jeg synes min dreng på snart 11 måneder sover for lidt og står alt for tidligt op. Han har døjet meget med ørerne og med astmatisk bronkitis, vi har haft en rigtig hård periode og jeg synes gerne snart han må begynde at sove længere specielt om morgenen.
En typisk dag:
-Står op mellem 4.30 og 5.15
-Får først morgenmad kl 6. for at sikre han ikke står op fordi han forventer mad, eller vænne ham til morgenmaden er kl 4.30
-Kommer i vuggestue omkring kl. 7.30 og hentes igen omkring kl. 15.30, han får masser af god stimulering og elsker at være i vuggestue. Her spiser han også godt og der er umiddelbart ingen problemer med ham (ud over lur)
-Sover første lur lidt over 8 (cirka 1 time)
-Sover anden lur efter frokost, ca. kl. 13 (cirka 1 time) - får flaske
-Får lidt snacks når han kommer hjem og så han kan holde sig til aftensmaden
- kl. 17.30 spiser vi aftensmad og resten af dagen bruges på rolige aktiviteter, leg og bøger
- kl. 18.30 begynder vi at børste tænder og putte - får flaske
Vi har et fast ...
... putteritual som vi har fulgt siden han var 4 mdr., han er ikke vanskelig at putte (selvfølgelig er der undtagelser hvor han er).
Tidligere sov han længere om morgen og længere lur, jeg synes det er en rigtig ærgerlig kombination.
Han sover fra cirka kl 19 - 4.30/5.15 i et stræk og får ikke mad til midnat (medmindre han selv vågner). Det gør umiddelbart ingen forskel om han får flaske til midnat.
Vi synes ikke rigtig det giver mening med natgrød, da han spiser aftensmad så tæt på putningen og ofte først er færdig med at spise kl. 18, så tænker vi at give natgrød 30 min efter måske er tidligt?
Vi synes også det virker lidt uoverskueligt at lave bad med ham hver aften, men vi synes det er et forsøg værd hvis det kan ændre noget? Men i hvor lang en periode skal man gøre det før det har effekt, og hvornår stopper man med at bade om aftenen? Det er et relativt stort show når man har 2 så små børn (og vi ville ærligt talt nok helst undgå det) - er der alternativer?
Jeg håber du vil dele dine tanker med os.
Med venlig hilsen
Kris
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
13 mdr og i seng på anden måde - del II
Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...
9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde
Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...
Viden om børn:
Laktulose
Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.
Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre