Annonce

Annonce

Brev:

Opstart i vuggestue - 9 mdr.


1. marts 2019

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Opstart i vuggestue - 9 mdr.

Hej Helen,

Jeg vil rigtig gerne give min søn en god opstart, når han til april starter i vuggestue og næsten er 11 mdr.

Jeg skal til et formøde i vuggestuen om to uger, og jeg vil derfor gerne spørge dig til råds, om der er noget jeg skal få spurgt vuggestuen om, så jeg sikrer min søn optimal udvikling og trivsel.

Skal jeg bede vuggestuen om at han får noget at spise og puttes kl 9 og 11.30?

Bør jeg både give en smoothie med om formiddagen og om eftermiddagen? For at sikre at han mæt nok. Jeg kan bare ikke få ham til at spise mos, så jeg oplever at han ikke altid fåe spist sig mæt nok om dagen og ikke ...


Annonce

... drikker nok vand. Han er begyndt at efterspørge en del modermælkserstatning og tømmer flasken, han fåe 3 flasker i døgnet med 235 ml i hver.

Kan det være en ide at vuggestuen giver ham noget købegrød? I så fald hvornår?

Hvor gammel er han, når han kun skal have 1 lur om dagen? Han sover rigtig dårligt for tiden, både om dagen og om natten. Han har dræn og væske i ørerne som han har kontroltid for hos ørelægen i start april. Ved ikke om den dårlige søvn skyldes tandfrembrud eller ører - har du erfaring med det? Han sover så uroligt om natten og har mange opvågninger.

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
En mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce