Annonce

Annonce

Brev:

Meget tidlig morgen


25. februar 2019

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Meget tidlig morgen

Hej Helen,

Min søn er nu lidt over 9 måneder, han trives og udvikler sig rigtig fint.
Men vi kæmper med hans søvnrytme, han vågner meget tidligt, det er ulideligt hårdt.

Vi har haft en rigtig hård og lang måned præget af sygdom, dræn og søvnproblemer.
Jeg synes nu vi er ved at have styr på hans astmatiske bronkitis medicin. Drænet virker, og han begynder at være mere rolig generelt set. Han sover bedre lur end tidligere (ca. 2-4 timer fordelt på 2 lure).

Natten stopper desværre bare meget brat kl. 4.10 næsten på minuttet.
De sidste 2 nætter har han ikke haft brug for mælk til midnat og har sovet fra han er blevet puttet til kl. 4.15 (Hovedgærdet er allerede hævet 8 cm).

Det har cirka stået på en månedstid at han vågner kl. 4, mange dage – de fleste, vågner han og inden for en halv time kommer han af med afføring.
Nogle dage har jeg indtryk af det er derfor han vågner. Nogle dage virker han træt når han står op, men så snart han er vågen er han glad.

Jeg synes jeg har prøvet alt, lige fra at lade ham ligge (det er lykkedes en gang hvor han faldt i søvn igen, men efter som han ...


Annonce

... ofte skal af med afføringen vågner han helt op).
Jeg har prøvet at give ham en flaske og ligge ham i dynen så jeg lettere kan gå med ham i armene til han sover, men lige lidt virker det.
Jeg har ikke ladet ham ligge og græde, da jeg synes det virker for hårdt – jeg lader ham ligge så længe han bare øffer eller snakker.
Vi har flyttet hans putte tidspunkt med 30 minutter, det har givet 10 minutter i den anden ende.
Han bliver puttet kl. 19 (før var det 18.30).

Jeg får dårlig smag i munden af at gå rundt med ham i armene, for det er ikke en løsning der virker i længden.
Men jeg bliver også ked af det når han vågner op.

Han har det som sagt godt, han er rigtig glad og klare dagen rigtig fint, han er vågen i 3-3,5 time mellem lur.

Hvad pokker skal jeg stille op?
Hans søvnbehov er jo næsten dækket, er det bare at holde fast ind til han skal ned på en lur også håbe på det flytter sig der?
Skal vi vente med at give ham morgenmad til kl. 6, kan det flytte på noget?
Eller skal jeg blive ved med at tage ham op, trøste, ligge – gentage til vi skal op kl. 6 i en periode?

Med venlig hilsen
Kris

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så er jeg tilbage i klubben igen, for nu er barn nummer to kommet til, og med ham nye udfordringer, for ingen børn er jo ens ;-) Og jeg trænger til lidt professionel hjælp fra en sundhedsplejerske, der ikke er bange for at have en mening.

Hilsen mor til to drenge


Annonce