Svar: Sove på maven om natten
Kære Zadeh
Tak for dit brev og korte præcise spørgsmål :)
Med den alder din dreng har, så må han gerne lægge sig om på maven om natten. Det er helt okay. Sundhedsstyrelsen skriver blandt andet: "Når dit barn selv kan vende sig og også gør det i søvne, må barnet gerne sove videre på maven". (Citat: Forebyg vuggedød og undgå skæv hovedfacon og fladt baghoved, pjece til forældre, 2011).
Han bør stadig sove på en flad madras, uden hovedpude og uden løse tæpper, bamser eller andet i sengen. Og det anbefales, at børn sover med en babydyne indtil 1 års alderen, hvor man så kan skifte til en junior dyne...
Du skal være opmærksom på, at børn i din drengs alder, godt kan have svært ved at ...
... finde en stilling at sove i, og at han også nogle gange lægger sig op i kravlestilling, rokker frustreret frem og tilbage, og ikke kan finde ud af at komme ned at ligge igen, hvorfor du derfor må hjælpe ham med stillingskift. Det er helt okay. Måske skal han hjælpes om på ryggen igen, måske skal han puttes lidt på siden... Hjælp ham med at finde en rar stilling at ligge i, giv ham dynen på, som han måske har sparket af og hjælp ham på den måde til ro igen. Gerne ude at tage ham op, vugge ham, gå rundt med ham, hoppe på en pilatesbold eller lignende om natten.. blot hjælpe ham med stillingskift, kærtegn og beroligende ord :)
Håber du kan bruge dette lidt videre, rigtig meget held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






