Annonce

Annonce

Svar: Mor må ikke putte


12. januar 2019

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev, det er rigtig fint, at du skriver tilbage :)

Det er rigtig godt, at I ikke længere tilbyder flaske i stuen, men i stedet giver den på værelset - og det lyder rigtig godt, at I forsøger at tilbyde flasken i sengen, så jeres datter ikke oplever skiftet fra favn og ned i seng, så voldsomt som hun ellers har gjort. Og det lyder som om, at det fungerer rigtig godt - når far gør det. Det er super godt!

Når det ikke fungerer, når du forsøger dig, så hænger det højst sandsynligt sammen med, at du altid har puttet hende tidligere, og at du altid har siddet med hende. Du skriver "Jeg har altid været den som putter og har altid fået hende til at sove, men nu er det kun far som kan", og der er ingen tvivl om, at jeres datter forbinder dig og din favn med det at skulle sove. Det er det ritual, som I to har sammen og altid har haft - og derfor søger hun din favn og din nærhed igen og igen, og det er også derfor, at gråden stopper, så snart du tager hende op og holder hende lodret hos dig. Hun har ikke dette ritual med far og med dagplejer...

I dagplejen puttes hun med det ritual, som dagplejer har indført - og forbinder det med at sove der. Og derhjemme har hun og far fundet ud af ritualet med flasken i sengen - og så sover hun på den måde.. men den erfaring hun og du har sammen er anderledes, og det er naturligt svært at slippe og ændre ...


Annonce

... på...

Mit forslag vil være, at du forsøger at gøre alt det, som leder op til putning. Det vil sige, at det vil være rigtig godt, hvis du giver hende et bad, frotterer hende godt med håndklædet, smører med creme osv. efter behov, giver hende nattøj på og gør hende klar til natten. Tilbyder hende en godnatgrød og lidt mme af en kop, børster hendes tænder osv. Og så tager far over og sørger for selve putningen. Så hun lige nu puttes af far, fordi det fungerer bedst for alle, og hun lærer at falde trygt og roligt i søvn, uden at det bliver en kamp og uden gråd og protester. Og jo mere du gør alt det, som leder op til putning, jo lettere vil du naturligt også kunne tage over og give flasken, før hun skal sove - ligesom den rutine far nu indfører stille og roligt også vil kunne varetages af dig.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Samtidig tænker jeg, at det vil være rigtig dejligt for både dig og hende at have badet og forberedelserne til natten som et trygt ritual. Det er super hyggeligt og en god måde for jer begge at afslutte dagen på - langt bedre end at du kæmper med at få hende til at sove:) Og så lad far tage sig af putningen, det vil også være rigtig dejligt for ham at mærke, at han nu kan putte og at nu begynder at kunne få en større rolle i forhold til jeres datter, så det ikke altid er mor, som skal :)

Håber du kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke til jer alle tre :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce