Svar: Valg af modermælkserstatning - 2 mdr.
Kære Karoline
Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring erstatning, allergidisposition og forebyggelse af allergi :)
Allergidisponerede børn skal ammes eller tilbydes specialerstatning de første 4 måneder, det vil sige de første fulde 4 måneder. Herefter kan barnet introduceres til overgangskost på samme måde som børn, der ikke har allergi - og barnet kan overgå til en almindelig erstatning.
Et barn er allergidisponeret hvis:
- Den ene eller begge forældre har eller har haft flerårig lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom. Det vil sige astma, høfeber, børneeksem eller sikker fødevareallergi.
- Søskende har eller har haft flerårig behandlingskrævende atopisk sygdom...Astma, høfeber, børneeksem eller fødevareallergi f.eks. mælkeallergi.
Du fortæller, at du som barn havde atopisk eksem, det der også kaldes børneeksem, og jeres datter vil derfor være det man kalder "enkelt disponeret", da far ikke har haft problemer med allergi... hun vil dog stadig være disponeret. Derfor er det rigtig godt, at du har valgt at supplere med Pepticate.
Jeg vil ikke anbefale dig at gå over til NAN HA. Denne erstatning indeholder kun delvist hydrolyserede proteiner, hvilket ikke giver samme ...
... forebyggelse mod allergi. Ved allergidisponering anbefales højt hydrolyserede erstatninger. Det vil sige f.eks. Pepticate, Althera og Nutramigen. Hvis jeres lokale apotek ikke kan skaffe Pepticate, vil det derfor være godt, hvis du kan forsøge med et af de andre produkter, alternativt forsøge at skaffe Pepticate hjem via nettet, da hun lyder til at trives med denne erstatning :)
Når din datter bliver 4 måneder, så kan du godt vælge at tilbyde hende NAN HA, da den som du skriver, godt kan modvirke hård mave, og jo vil minde lidt om den specialerstatning, som hun allerede får. Der findes også andre muligheder, hvis det er forstoppelse, som er problemet :)
Det er vigtigt lige at nævne, at hvis barnet har mælkeallergi, så skal barnet have specialerstatning, lige så længe barnet tilbydes flaske/mælk. Der gælder således lidt andre retningslinjer. Ovenstående er i forhold til et allergidisponeret barn, som du netop spørger til :)
Det lyder som den helt rigtige beslutning at supplere amning med flaske - jeres datter sover langt bedre og lyder til at være meget mere glad og trives på denne måde :) Dejligt!
Måske kan du have glæde af min bog "Helens bog om Amning & Flaske"... :)
Rigtig meget held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Peanuts og børn
Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.
Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











