Annonce

Annonce

Brev:

Brug af slyngevugge


12. december 2018

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Brug af slyngevugge

Kære Helen

Tak for en god brevkasse.

Jeg er mor til en 6 uger gammel pige. Hun er i god trivsel, og er på mange måder et nemt barn, men dog uden det største sovehjerte. Jeg har derfor købt en slyngevugge (mærket "Natures Sway") i håbet om, at den kan hjælpe hende til lidt længerevarende søvn end blot 30-45 minutter ad gangen om dagen.

Der er dog nogle ting omkring brugen af slyngevuggen, som jeg er i tvivl om, og hvor jeg har svært ved at finde entydig rådgivning. Jeg vil derfor meget gerne høre din vurdering:

1. Hvis baby sover lur i vuggen om ...


Annonce

... dagen, skal hun da være under observation, eller kan jeg hvile mig samtidigt (i samme lokale som vuggen)? Jeg har hørt, at vuggens konstruktion kan give problemer hvis baby gylper og at baby kan få vendt sig om på maven i vuggen - skal jeg frygte dette hvis baby er uobserveret?

2. Hvis baby ikke skal være under observation, vil jeg gerne høre, om hun må sove i slyngevuggen om natten? Slyngevuggens konstruktion går jo imod sundhedsstyrelsens anbefalinger om et fladt, fast underlag - altså, er der problemer ift. babys ryg?

Mange venlige hilsener
Karoline

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Natamning

Mælkeproduktionen sker også om natten, og i den første tid efter fødslen er det en rigtig god idé at amme om natten. Faktisk er natamning med til at holde din mælkeproduktion igang, fordi du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon.

De fleste børn vil i de første måneder have behov for amning om natten, og det er først efter 6 mdr.s alderen, at de fleste børn ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt nat. I 6 mdr.s alderen vil barnet kunne spise skemad om...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce