Brev:
Tygge mad og tænder
Hej Helen,
Vores dreng på 6 måneder har allerede fået sine første fire fine tænder, 2 i undermunden om er helt fremme og 2 fortænder i overmunden som næsten også er helt fremme begge to.
Nu når han er blevet 6 måneder ville vi jo gerne gi' ham en lidt grovere kost, men hver gang jeg gir' ham noget der er lidt grovere (f.eks. gulerodsmos som ikke er helt finmost) så hoster og hakker han i det.....Hvornår er det egentlig at de begynder at kunne tygge...? Skal jeg bare fortsætte med at gi' ham noget grovere eller...? Han vil godt sidde og tygge i gulerodsstænger, agurk o.s.v. men så snart han får et lille stykke af, så hoster og hakker han, er en smule bekymret for at han skal hive efter vejret og få det galt i halsen. Hvad med brød, ...
... ville det være en idé at gi ham noget han kan sidde at gnaske i, det er lidt groft i strukturen men ikke så hårdt...? Hvad for noget brød ville du anbefale...?
Mit andet spørgsmål går på, at når han blir' ammet (ca. 4-5 gange dagligt + ca. 2 gange om natten) så er han blevet en smule utålmodig, det vil sige at når han sutter går der jo lidt før mælken kommer ud, når han så synes at nu er der gået lang tid nok og der ikke er kommet noget ud endnu så bider han mig i brystet, så på det ene har han faktisk bidt hul og det tager faktisk lidt af fornøjelsen af ved at amme, som jeg ellers synes er fantastisk.....Er der noget jeg kan gøre ved det og kan man komme noget på den stakkels brystvorte, den er helt vildt øm...?
Mange hilsener
Den ømme mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.