Svar: Opkast og slim
Kære Malene
Tak for dit brev og fine spørgsmål :)
Det er til en vis grad normalt, at der kan være ekstra slimdannelse i halsen om morgenen, men slim kan komme flere steder fra, og det kan være en god idé at undersøge, hvad det handler om hos jer.
Slimen, som din dreng oplever, kan komme både fra næsen, fra lunger og bronkier, og det kan også komme fra maven. Du skriver, at det er mest udtalt ved forkølelser og luftvejsinfektioner, og det tyder derfor på, at det hos jer kommer enten fra næsen eller fra hans luftveje. Da han har astma og behandles for dette, så synes jeg, det vil være en god idé, at I drøfter det med jeres læge.
Der er ingen tvivl om, at det generer ham - og jeg tænker, at ...
... det må være ubehageligt. Han lyder jo til at have en "klump i halsen," der er tydeligt noget et eller andet sted i svælget som irriterer ham, han er stille, hænger på jer, får lidt at drikke og kaster så slimen op - det hjælper ham til at få det løsnet, og efterfølgende har han det tydeligt bedre. Da det netop hjælper ham at få noget at drikke og kan derefter kaster op, så kan det dog også stamme fra hans mave, og derfor komme op af spiserøret...
Det lyder ikke akut, men jeg vil anbefale, at du taler med lægen om det, og hvordan du oplever det. Og så kan du sammen med lægen finde ud af, hvorvidt I skal se tiden an, eller om det er noget, som bør undersøges nærmere :)
Rigtig god bedring med ham :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Viden om børn:
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre






