Brev:
4 måneders rytme og hvordan med grød
Hej Helen.
I forbindelse med vores flytning har vi skiftet sundhedsplejerske, men det er ikke lige gået så stærkt og vores pige er nu 4,5 mdr. Jeg har tilbudt hende grød de sidste to dage. Første dag blev til en skefuld og i dag spiste hun 10 skefulde. Jeg fik at vide ved 2 mdr-besøget at når vi kom til de 4 måneder behøvede jeg ikke vente for længe med grød, fordi hun siden fødslen er faldet på kurven.
Hun er så mild, smilende, rolig og glad og har været det siden fødslen, så selvom sundhedsplejersken besøgte os næsen hver uge for at følge hendes vægt, har jeg ikke været bekymret. Hun vejede 4475kg og 55 cm . ved 5-uger undersøgelse vejede hun 4740 kg og en længde på 60 cm. Hun er inden for normalt området, men jo konstant faldende på sin kurve. Da vi vejede ved 3 mdr var vi over 5 kg og hun så ud til at følge en kurve nu.
Jeg ammede kun i to måneder, fordi vi skulle supplerer så meget for st få hende ...
... bare lidt op i vægt så amningen trappede ud. Det var jeg ufattelig ked af, men jeg kunne jo se, at det var nødvendigt. Hun har siden fødslen sovet igennem fra kl. 20 til kl. 07 kun afbrudt af en flaske eller to. Det gør hun fortsat. Hun sover tre lure i løbet af dagen.
Formiddagslur ca. 9-10.30 middagslur 12-14.30 og eftermiddag er meget forskelligt om det er 45 min eller det er kl. 17-18 herefter sover hun også meget forskelligt afhængig af eftermiddagsluren kl. 19 eller 20 men til natten.
Vi laver altid en flaske på 150 ml, men hun tømmer den aldrig. der er altid et sted mellem 20-50 ml tilbage og der går altid under 3 timer mellem mest 2,5 og nogle gange kun 2 timer til hun vil have en flaske igen. Jeg har prøvet at strække den til de 3 timer de sidste mange uger, men det er svært at få hende til at spise mere ad gangen. Måske du har et godt forslag til et god rytme for en på 4 måneder?
Venligst
Tyrens mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.
Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika