Brev:
Rytme og sovevaner

Hej Helen.
Jeg har lige et par spørgsmål angående min lille dreng, Noah.
I april måned fik jeg en velskabt lille dreng ved planlagt kejsersnit. Desværre var dette en rigtig hård om gang for ham, da han lå på tværs i maven, og derfor blev kringlet noget rundt for at komme ud. Det resulterede i at han var låst i nakken og imellem skulderbladende, samt skæv i ryg og bækken.. Han var rigtig medtaget og græd de første 2 måneder ca. I denne tid gik vi dog både til kranie sekral, kiropraktior og zoneterapi.
Han er nu helt fri for smerter og er den gladeste lille dreng. Han smiler hele tiden og vores sundhedsplejerske betegner ham som en lykkelig baby :-) (han er flaske barn)
Vi er dog lidt udfordret i forhold til hans sovevaner. Da han havde ondt og var utilpas, hjalp det ham at blive vugget i mine arme ved sovetid. Vi er kommet fra at han skal vugges, men han kan kun falde i søvn i mine arme. Førhen var det heller ikke noget problemet, men han er en stor dreng på 70 cm og 9 kg. Han er ofte begyndt at vågne når jeg ligger ham fra mig.
Jeg holder nøje øje med, hvornår trætheds tegnene melder sig, men forgæves. Jeg har også forsøgt at putte ham i egen seng, lige der hvor han er allermest døsig og træt.. han vågner, også starter vi forfra.
Hvis jeg ligger ham i barnevognen, begynder han at skrige og kan ikke finde ro.. også selvom jeg står og siger "såååå såååå osv". Han vil kun falde i søvn hos mig :-/
Vi er ikke rigtig startet helt op på ...
... grød endnu, men han får det hver eller hveranden dag som lidt smagsprøver. Han har ikke virket interesseret i det, så derfor har vi ventet lidt.
I dagstimerne er han god til ligge på maven og kigge efter ting, men han er ikke rigtig så aktiv endnu.
Så første spørgsmål - Hvordan kan jeg lære ham at falde i søvn andre steder end hos mig?
Hvornår begynder man en rytme med de små og skal de vækkes i løbet af dagen?
Han har ikke rigtig nogen rytme men vågner ofte imellem 6-7 og sover så igen ved 8-8.30 tiden, og tager gerne et par timer. Om eftermiddagen kan han sove 1 eller 2 timer, og herefter powernappe omkring aftensmad tid og hele aftenen.
Det er svært for mig at lave nogle soverutiner, da jeg ikke ved hvornår han er klar til natten.
Førhen blev han puttet ved 19.30 tiden, men vågnede så 1 time efter og var først træt igen ved 22 tiden. Han vågner 1-2 gange om natten og skal have flaske. Jeg nyder virkelig aftenen sammen med ham, og ønsker ikke at have "fri" om aftenen ved at putte børn tidligt, men det kunne være rart hvis der snart var lidt rytme i forhold til hans søvn.
Vi går til babysvømning om tirsdagen fra 10.34-11.30, men jeg overvejer at tage holdet som ligger kl.09.15, for så herefter at kunne formiddagslur.
Om onsdagen går vi til babysalmesang fra kl.10.30-11.15. Jeg har meget svært ved hvornår og hvordan jeg skal putte, samt hvornår.
P.S der er også forsøgt at arbejde på 3 luren, men forgæves.
Kærlig Hilsen
Nathja
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








