Annonce

Annonce

Brev:

Hjælp til madplan og datter i dagpleje


9. juli 2018

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Hjælp til madplan og datter i dagpleje

Kære Helen

Vores skønne datter Sonja er nu 10 mdr. og hun udvikler sig vildt. Vi er stadig ret usikre på, hvilken madplan, der er hensigtsmæssigt for hende. Hun er 77 cm lang og vejer 11.2 kg (skønner vi).

Nuværende madplan:

7:30-8:00 - Havregrød + vand af kop
9:00-9:30 - Bliver hun lagt og sover herefter 1-1.5 timer
10:30:11:00 - 1 stk frugt (fx en revet pære)
12:00-12:30: Frokost bestående 1/2 rugbrød m/forskellige pålæg og evt. 1/2 avocado eller rester fra dagen før + vand af kop
14:00-14:30: Middagslur
15:30-16:00: Enten 1/2 banan eller lidt fuldkornsgrød
18:00: Aftensmad - hvad vi spiser
19:00: Puttetid og sover ca. 19:45
22:00: 180 ml erstatningsmælk på flaske

(hun drikker løbende af vandflaske hele dagen)

Sonja er “godt i stand”, så vi er meget obs på, at hun ikke får for meget mad. Men udfra ...


Annonce

... andre artikler på dit site, lyder det til, at vi ikke giver hende nok mad og erstatningsmælk til hendes alder?

Dagpleje:
Hun er ved at blive indkørt i dagpleje, men det er meget svært, fordi at hun er knyttet til os, specialt fordi at hun, har sovet sammen med os i samme seng indtil nu. Dagplejeren har rådet os til at lære hende at sove selv i egen seng. Sonja har været afsted i 2 uger og hun har max været der en 1/2 time, fordi hun græder meget. Er det vejen frem? Vi har pt. kun 2 hele uger tilbage, inden vi starter på arbejdet.

Sonja har meget svær til at falde i søvn og har derefter mange opvågninger. Kan det evt. skyldes, at hun ikke får nok mad svarende til hendes størrelse og alder?

Hun er glad og tilfreds om dagen. "Kravler" rundt og nysgerrig på alt :)

Håber du kan hjælpe os

Kærlig hilsen
Caroline og familien

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce