Annonce

Annonce

Brev:

Falder i søvn under amning


23. maj 2018

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Falder i søvn under amning

Hej Helen,

Tak for dit svar, det er en kæmpe hjælp at få en andens tanker omkring amningen.

Jeg har nu prøvet at indføre de idéer du havde og i går gik det ikke så godt, men idag har det gået rigtig godt. Jeg synes dog stadig babys signaler er svære at læse - det tager jo tid at lære den lille ny at kende.

Du anbefalede at jeg forsøgte at holde ham lidt mere vågen mellem amningerne så han fik en lidt længere vågen periode og holdte ham aktiv under selve amningen.
I dag er det gået rigtig godt og han virker til at være glad for løsningen. Jeg er dog stadig lige i tvivl om et par ting.

I dag var han først vågen lidt over en ...


Annonce

... time, så ammede han i ca. 45 min, sov derefter 3 timer (så dejligt!). Da han vågnede ammede han ca. 10 og faldt i søvn mens han spiste. Jeg havde egentlig en forventning om han nok var frisk til at være vågen lidt, men han ente med at sove i 45 min - 1 time mere.

Først var jeg lidt i tvivl om jeg burde vække ham, da han jo egentlig bare lige skulle have en lille tår også være vågen? Men da han ikke vågnede da jeg flyttede ham tænkte jeg han nok havde brug for lidt mere søvn.

Bør jeg vække ham? Eller skal han bare sove videre, han er jo stadig meget lille og han kan vel sagtens have brug for at sove lidt ekstra?

Med venlig hilsen

Kris

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce