Annonce

Annonce

Brev:

Falder i søvn under amning


23. maj 2018

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Falder i søvn under amning

Hej Helen,

Tak for dit svar, det er en kæmpe hjælp at få en andens tanker omkring amningen.

Jeg har nu prøvet at indføre de idéer du havde og i går gik det ikke så godt, men idag har det gået rigtig godt. Jeg synes dog stadig babys signaler er svære at læse - det tager jo tid at lære den lille ny at kende.

Du anbefalede at jeg forsøgte at holde ham lidt mere vågen mellem amningerne så han fik en lidt længere vågen periode og holdte ham aktiv under selve amningen.
I dag er det gået rigtig godt og han virker til at være glad for løsningen. Jeg er dog stadig lige i tvivl om et par ting.

I dag var han først vågen lidt over en ...


Annonce

... time, så ammede han i ca. 45 min, sov derefter 3 timer (så dejligt!). Da han vågnede ammede han ca. 10 og faldt i søvn mens han spiste. Jeg havde egentlig en forventning om han nok var frisk til at være vågen lidt, men han ente med at sove i 45 min - 1 time mere.

Først var jeg lidt i tvivl om jeg burde vække ham, da han jo egentlig bare lige skulle have en lille tår også være vågen? Men da han ikke vågnede da jeg flyttede ham tænkte jeg han nok havde brug for lidt mere søvn.

Bør jeg vække ham? Eller skal han bare sove videre, han er jo stadig meget lille og han kan vel sagtens have brug for at sove lidt ekstra?

Med venlig hilsen

Kris

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Overtøj til børn

Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.

Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce