Brev:
Falder i søvn under amning

Hej Helen,
Tak for dit svar, det er en kæmpe hjælp at få en andens tanker omkring amningen.
Jeg har nu prøvet at indføre de idéer du havde og i går gik det ikke så godt, men idag har det gået rigtig godt. Jeg synes dog stadig babys signaler er svære at læse - det tager jo tid at lære den lille ny at kende.
Du anbefalede at jeg forsøgte at holde ham lidt mere vågen mellem amningerne så han fik en lidt længere vågen periode og holdte ham aktiv under selve amningen.
I dag er det gået rigtig godt og han virker til at være glad for løsningen. Jeg er dog stadig lige i tvivl om et par ting.
I dag var han først vågen lidt over en ...
... time, så ammede han i ca. 45 min, sov derefter 3 timer (så dejligt!). Da han vågnede ammede han ca. 10 og faldt i søvn mens han spiste. Jeg havde egentlig en forventning om han nok var frisk til at være vågen lidt, men han ente med at sove i 45 min - 1 time mere.
Først var jeg lidt i tvivl om jeg burde vække ham, da han jo egentlig bare lige skulle have en lille tår også være vågen? Men da han ikke vågnede da jeg flyttede ham tænkte jeg han nok havde brug for lidt mere søvn.
Bør jeg vække ham? Eller skal han bare sove videre, han er jo stadig meget lille og han kan vel sagtens have brug for at sove lidt ekstra?
Med venlig hilsen
Kris
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Fedtcreme - fedtprocent
Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer
