Annonce

Annonce

Brev:

Grædende 3 måneders baby


13. maj 2018

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Grædende 3 måneders baby

Hej Helen

Vi har været heldige med en mild dejligt dreng På 15 uger. Men pludselig ændrede det hele sig for 1 uges tid Siden. Det startede således:

Fik 3 måneders vaccination 30 april var forkølet Ingen feber. Den 2 maj fik han feber varede 2 dage Blev hurtig god igen. Men var stadig forkølet som gjorde Han sov dårligere dag og nat med korte intervaller. Så tog vi i sommerhus den 8 maj dvs 1 uge efter Og her havde vi 2 nætter med konstant gråd Og han ville ikke rigtig tage bryst (fuld ammer) Vågnede med 1,5 times interval og var svær nattesøvn men Faldt dog i søvn imellem opvågninger. Dagene præget af meget søvn med gråd opvågninger Hver 1,5 time. Den ene dag var han sammenlagt Kun vågen 30 min.

Talte tlf med lægen fredag d. 11 maj. Hun Var ikke bekymret så ...


Annonce

... længe der ikke var feber
Og våde bleer. Mente hun det kunne være En kombination af varme, forkølelse mm.
Da vi kom hjem torsdag d 10 maj. Var hans gråd Aftagende og har mere vågen tid nu om dagen Og er med og leger. Men får stadig meget voldsomme gråd anfald Når han vågner 1,5-2 timer efter sovning i barnevogn Og om natten er også opvågning hver 2 time Og ammes hver anden time.

Det jeg vil høre dig er dette normal adfærd ?
Hvad tror du det skyldes?
Han er stadig små forkølet - nogle gode råd

Dertil også. Han får næse dråber og hævet Hovedgærde.
Han har tabt sig 100 g og ingen vlgtøgning i 14 dage.

Er han sulten?

Med venlig hilsen
Mie.

PS Han har fået en hæs gråd. Er det blot fordi han har grædt en del? Eller Tænker du forkølelsen/virus har sat sig?

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce