Annonce

Annonce

Brev:

Grædende 3 måneders baby


13. maj 2018

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Grædende 3 måneders baby

Hej Helen

Vi har været heldige med en mild dejligt dreng På 15 uger. Men pludselig ændrede det hele sig for 1 uges tid Siden. Det startede således:

Fik 3 måneders vaccination 30 april var forkølet Ingen feber. Den 2 maj fik han feber varede 2 dage Blev hurtig god igen. Men var stadig forkølet som gjorde Han sov dårligere dag og nat med korte intervaller. Så tog vi i sommerhus den 8 maj dvs 1 uge efter Og her havde vi 2 nætter med konstant gråd Og han ville ikke rigtig tage bryst (fuld ammer) Vågnede med 1,5 times interval og var svær nattesøvn men Faldt dog i søvn imellem opvågninger. Dagene præget af meget søvn med gråd opvågninger Hver 1,5 time. Den ene dag var han sammenlagt Kun vågen 30 min.

Talte tlf med lægen fredag d. 11 maj. Hun Var ikke bekymret så ...


Annonce

... længe der ikke var feber
Og våde bleer. Mente hun det kunne være En kombination af varme, forkølelse mm.
Da vi kom hjem torsdag d 10 maj. Var hans gråd Aftagende og har mere vågen tid nu om dagen Og er med og leger. Men får stadig meget voldsomme gråd anfald Når han vågner 1,5-2 timer efter sovning i barnevogn Og om natten er også opvågning hver 2 time Og ammes hver anden time.

Det jeg vil høre dig er dette normal adfærd ?
Hvad tror du det skyldes?
Han er stadig små forkølet - nogle gode råd

Dertil også. Han får næse dråber og hævet Hovedgærde.
Han har tabt sig 100 g og ingen vlgtøgning i 14 dage.

Er han sulten?

Med venlig hilsen
Mie.

PS Han har fået en hæs gråd. Er det blot fordi han har grædt en del? Eller Tænker du forkølelsen/virus har sat sig?

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Pusleplads til baby

Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.

- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.

- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce