Brev:
Enormt ensidigt spisende 18 måneders dreng
Hej Helen
Nå, nu prøver vi lige at få nogle input til en frustrerende og fastlås situation med vores dreng på næsten 18 måneder.
Problemet er, at han kun spiser meget få udvalgte ting. Både hjemme og i dagplejen. Jeg er egentlig ikke i tvivl om, at vi (og især jeg) selv har skabt denne situation, da jeg i det første lange stykke tid af hans liv ubevidst har været for fokuseret på, at han fik godt med mad ned i maven, da jeg var bange for, at han ellers ikke ville sove så godt (har ikke altid sovet lige godt) og tage nok på. Han har altid ligget meget højt på vægtkurverne, så frygten har ikke haft noget på sig, men ja ... jeg har været glad, når jeg har fundet noget, som han har ville spise, og så er jeg nok kommet til at klø på med det og har ikke fået præsenteret ham for nok nye ting hele tiden.
Under alle omstændigheder er situationen nu den, at han som nævnt kun spiser få udvalgte ting. Rugbrød med smør eller leverpostej, havregrød, yoghurt, æble og sådan. Ingen grøntsager overhovedet. Og udover, at det skaber store frustrationer til hvert eneste aftenmåltid, så er vi jo også reelt bekymret for, om han får de næringsstoffer, som han har brug for.
En typisk dag ser således ud:
Morgenmad: Havregrød med sveskemos eller anden frugtmos
Formiddag: Bolle med smør
Frokost: Rugbrød med leverpostej (de ...
... serverer alt muligt for ham i dagplejen, men han rører det ikke)
Eftermiddag: Bolle og lidt frugt, som regel æble
Aftensmad: Vi serverer, hvad vi får, men han rører det som regel ikke, så serverer ofte et stykke rugbrød eller andet til
Inden putning: Lidt havregryn eller yoghurt, så han får lidt i maven, hvis han ikke har spist aftensmad.
Så ja, ingen grøntsager overhovedet, og han er også nede på nærmest ikke at spise kød, efter han egentlig godt ville have frikadeller, bolognese, fiskefilet og sådan noget. Det er bare gået ned ad bakke de sidste måneder, og det gør os ked af det hver eneste dag. Vi har læst et andet råd, at vi skal servere én ting til aftensmad, som han kan lide, fordi han så måske lige så stille ville smage på det andet også, men hvis vi fx giver ham lidt rugbrød sammen med aftensmaden, så spiser han KUN det. Han virker sulten om eftermiddagen, hvor han snacker en del æble, kiks og lignende, fordi han ellers kan brænde lidt sammen.
Det blev lidt langt, men har du nogle tips til, hvordan vi kan få ændret det her mønster? Han er ellers en glad dreng med et godt helbred (efter en vinter med MEGET sygdom), men bør vi give ham nogle vitaminer eller andet, når han spiser så ensidigt? Er der håb for, at det vender snart?
På forhånd tusinde tak for din tid og hjælp.
Venlig hilsen
Stine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Søskende
Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:
- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.