Brev:
Lære at sove selv, og i egen seng snart 3 år

Hej Helen.
Skriver til dig da vores pige på snart 3 år stadig ikke selv kan falde i søvn om aftenen, eller sove igennem i sin egen seng.
Det er nok mest mig der har ansvaret her, for at det ikke er lykkedes endnu.
Jeg er gravid med lillebror, og har ikke haft overskud til at lære hende at sove i egen seng, det bidder sig i halen nu, da jeg har termin den 26/3-18, så det er jo snart, og der går det ikke det her natteroderi.
Vi har faste putteritualer til hende. Starter ca 19:05 med at børste tænder. Herefter leger vi lidt stille, måske ligger puslespil, eller putter dukker. Ca: 19:30 får hun nattøj på, og far starter som regel mes at læse, og så læser jeg en bog bagefter.
Herefter ligger jeg hende i hendes seng, på hendes eget værelse, og sidder og holder hende i hånden og tager hende lidt op i stolen til mig, og sidder med hende der, og ligger hende i hendes seng igen. Sådan går der 3 kvarter præcis næsten hver aften. ...
...
Hvis far prøver at putte siger hun at hun vil have sin mor, og græder, og jeg går derind.
Det skaber også en dårlig stemning hos faderen og mig, da han ikke synes jeg skal blande mig, når han prøver at putte, og det kan jeg egentlig godt forstå, det gør bare rigtig ondt i hjertet når hun græder og vil have mig.
Han siger også at han skal kunne putte, og kunne fungere om natten når lillebror kommer, og det er jo også sandt.
Det skal lige siges at dette med at sove på eget værelse er rimelig nyt (startede i dec), da hun det sidste halve år har ligget inde i vores seng med mig, og faldet i søvn ved mig, og sovet der hele natten.
Jeg ville rigtig gerne have nogle konkrete råd til hvordan vi lærer hende at falde i søvn i hendes egen seng, uden at skulle sidde og holde hende i hånden i tre kvarter, og hvordan vi lærer hun sover igennem i sin egen seng, uden at komme ind til mor at ligge hver nat.
Med venlig hilsen
Maria
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




