Annonce

Annonce

Brev:

Pletblødning måske graviditet? Eller?


30. januar 2018

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Pletblødning måske graviditet? Eller?

Hej Helen.

Jeg er ny herinde.

Lidt om problemet: Jeg fik men mens. 31 dec og varede 3 dage med alm blødning som jeg plejer men 3. Dag var det slut, plejer nornalt at vare 5 dage og slutter med brunligt sekret. Denne gang var det helt slut på 3 dagen.

Jeg har haft on og OFF ondt i lænden i en måned ca. ligesom mens smerter hvor jeg tænkte nu kommer den. I søndags sidste uge fik jeg min mens igen tror jeg men denne gang kun lyserødt på papir der er 3 dag idag og nu kan jeg se det bliver brunligt men det er meget lidt kun lidt på papir.

Jeg har taget mange g test alle er negative. Ingen ømme bryster ingen kvalme. Er meget træt hvad tænker du der det kan være? Noget alvorligt? Er begyndt at drømme også hvilket er neget sjældent.

Venlig hilsen
Sara

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce