Annonce

Annonce

Brev:

Pletblødning måske graviditet? Eller?


30. januar 2018

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Pletblødning måske graviditet? Eller?

Hej Helen.

Jeg er ny herinde.

Lidt om problemet: Jeg fik men mens. 31 dec og varede 3 dage med alm blødning som jeg plejer men 3. Dag var det slut, plejer nornalt at vare 5 dage og slutter med brunligt sekret. Denne gang var det helt slut på 3 dagen.

Jeg har haft on og OFF ondt i lænden i en måned ca. ligesom mens smerter hvor jeg tænkte nu kommer den. I søndags sidste uge fik jeg min mens igen tror jeg men denne gang kun lyserødt på papir der er 3 dag idag og nu kan jeg se det bliver brunligt men det er meget lidt kun lidt på papir.

Jeg har taget mange g test alle er negative. Ingen ømme bryster ingen kvalme. Er meget træt hvad tænker du der det kan være? Noget alvorligt? Er begyndt at drømme også hvilket er neget sjældent.

Venlig hilsen
Sara

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

K-vitamin til baby

Sundhedsstyrelsen (og WHO) anbefaler, at alle nyfødte babyer får K-vitamin lige efter fødslen. Dette gives som injektion i låret og er med til at forhindre indre blødninger. Når barnet har fået K-vitamin denne ene gang, skal det ikke gives igen.

Børn der ammes, får ikke ret meget K-vitamin via modermælken, og det betyder, at de har større risiko for K-vitaminmangel. K-vitamin dannes også i vores tarmsystem, og da nyfødte børn har et umodent tarmsystem, vil de ikke selv kunne...

Læs mere i Babylex

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce