Annonce

Annonce

Brev:

Pletblødning måske graviditet? Eller?


30. januar 2018

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Pletblødning måske graviditet? Eller?

Hej Helen.

Jeg er ny herinde.

Lidt om problemet: Jeg fik men mens. 31 dec og varede 3 dage med alm blødning som jeg plejer men 3. Dag var det slut, plejer nornalt at vare 5 dage og slutter med brunligt sekret. Denne gang var det helt slut på 3 dagen.

Jeg har haft on og OFF ondt i lænden i en måned ca. ligesom mens smerter hvor jeg tænkte nu kommer den. I søndags sidste uge fik jeg min mens igen tror jeg men denne gang kun lyserødt på papir der er 3 dag idag og nu kan jeg se det bliver brunligt men det er meget lidt kun lidt på papir.

Jeg har taget mange g test alle er negative. Ingen ømme bryster ingen kvalme. Er meget træt hvad tænker du der det kan være? Noget alvorligt? Er begyndt at drømme også hvilket er neget sjældent.

Venlig hilsen
Sara

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskabsforgiftning

Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.

Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce