Brev:
Pletblødning måske graviditet? Eller?

Hej Helen.
Jeg er ny herinde.
Lidt om problemet: Jeg fik men mens. 31 dec og varede 3 dage med alm blødning som jeg plejer men 3. Dag var det slut, plejer nornalt at vare 5 dage og slutter med brunligt sekret. Denne gang var det helt slut på 3 dagen.
Jeg har haft on og OFF ondt i lænden i en måned ca. ligesom mens smerter hvor jeg tænkte nu kommer den. I søndags sidste uge fik jeg min mens igen tror jeg men denne gang kun lyserødt på papir der er 3 dag idag og nu kan jeg se det bliver brunligt men det er meget lidt kun lidt på papir.
Jeg har taget mange g test alle er negative. Ingen ømme bryster ingen kvalme. Er meget træt hvad tænker du der det kan være? Noget alvorligt? Er begyndt at drømme også hvilket er neget sjældent.
Venlig hilsen
Sara
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.



