Brev:
Fra 3 til 2 lure og trappe ned i natamning
Hej igen.
Så har jeg igen spørgsmål til søvn og mad.
Albert er nu 7,5 måned og jeg tror det vil være godt at komme ned på 2 lure. Han var begyndt nogen dage at nøjes med 2, hvis begge lure gik nogenlunde, og vi oplevede at at lurerne blev kortere og kortere hvis vi fortsatte efter rytmen med de 3 lure.
Nu har han så lige været igennem en omgang skoldkopper og alt blev sat på pause. Nu er vi igennem og vil gerne forsøge at komme ned på 2 i håb om at de 2 lure så vil være nogenlunde.
Lige nu ser dagen således ud.
Kl. 7 Vågner
Kl. 7:30 Havregrød med frugtmos og vand af kop
Kl. 9/9:30 Ammet og bliver puttet til lur - sover mellem 45 min og 1,5 time
Kl. 11 Frokost brød med pålæg agurkestave - eventuelt en lille portion grød til slut
Kl. 13:30-14:30 (alt efter hvor lang den første lur var) Ammes og sover alt mellem 45-1,5 time
Grød med frugtmos og frugt/grønt/bolle med smør i hånden når han vågner
17:30-18:00 ofte har han været vågen 2,5 - 3 time her og så bliver han puttet igen, da han ellers ikke kan holde til kl 20. Han sover her 30-45 min.
18:30 Mad - grøntsagsmos og lidt kød - lidt fra vores mad. Eventuelt grød efterfølgende.
20:30 Ammes og puttes.
Jeg ammer så 3 gange i løbet af natten, første gang er alt fra 23:30 og 2:00 - og lige meget hvornår, formår han at få 3 amningerne ind inden vi vågner.
Først, hvordan kan ...
... dagen se ud hvis vi skal ned på 2 lure? Jeg tror nemlig det vil hjælpe hvis vi rykker det hele, også måltiderne. Lige nu er det meget svært at rykke ham, da det nærmest virker som om han kan klokken. Altså mad og søvn skal helst falde som det plejer uafhængigt af hvornår han har sovet. Jeg prøver at trække dagen, men så bliver der meget brok/gråd og lurerne bliver sjældent længere af det. Så jeg tænker at rykke det hele om forhåbentligt vende ham til en ny rytme.
Dernæst ønsker jeg virkelig at trappe ned på natamningerne. Det lykkedes nogen gange i løbet af natten at berolige ham og give ham sutten, men det kan også have modsatte effekt, at han bliver stiktosset og skriger.
Når jeg ammer ham har jeg prøvet forsigtigt at tage brystet ud, men han reagerer med det samme og følger bare med, så det er ikke muligt. Når han begynder at tage mindre tårer kan jeg tage brystet og lægge ham ned, han klynker lidt men får sutten og sover så videre.
Jeg har også forsøgt med vand - det holder max 30 minutter så vågner han igen, og det bliver nogen lange opvågninger i løbet af natten.
Nogen gange tænker jeg at det bliver nemmere bare at vente til at jeg kan stoppe natamningerne helt - men kan han gå fra 3 til 0?
Jeg håber ovenstående brev giver mening, jeg er efterhånden meget træt og hovedet fungerer ikke helt som det plejer :)
Med venlig hilsen
MM
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.