Annonce

Annonce

Brev:

Søskende-samsovning


18. december 2017

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Søskende-samsovning

Kære Helen

Tak for din gode svar - især de to sidste vedrørende både storesøster og lillebrors søvn.

Vi har været igennem en lang sygdomsperiode, hvor både storesøster på 4 1/2 år og lillebror på knap 1 1/2 år har været rigtig syge med høj feber, snot og hoste i flere uger.

Nu er alle (7-9-13) ved at være på højkant igen, og vi overvejer nu at lægge børnene på samme værelse. Det har hele tiden været drømmen og ambitionen, men der har hele tiden været noget i vejen.

Den primære årsag er, at lillebror fortsat sover urolig og har brug for hjælp (en hånd på maven, holde hånd, tages op og trøstes eller et åbenlyst behov for at ligge tæt). Han er blevet rigtig god til at falde i søvn igen. Men vi "hjælper ham" gerne 3-6 gange i løbet af en nat. Nogle gange mere - med mindre han selvfølgelig bliver hevet op i vores seng.

Han står (ifølge vidunderlige uger) over for et udviklingsspring, og vi tænker derfor på, om vi (igen) skal udskyde samsovningen, til vi er på den anden side af springet?

Storesøster sover nogenlunde men har stadig jævnlig mareridt og er for alvor blevet opmærksom på sine omgivelser og spørger ofte ind til røvere og uhyrer. Vi taler med hende om det og prøver så vit muligt at afdramatisere. Men vi regner med, at det vil være en stor omvæltning for hende, når den voksne rykker ud af soverværelset.

Som det er nu, skiftes vi til at ...


Annonce

... sove ved hvert barn (en ved siden af storesøster på en boksmadras og en i dobbeltsengen med lillebror ved siden af i tremmesengen).

Vi er helt klart på at tage kampen og lære dem, at nu er det sådan det er. Børnene sover sammen, og de voksne sover sammen. Vi vil bare være sikre på, at vi vælger det bedst mulige tidspunkt at gøre det på.

Min umiddelbare frygt er, at en af os alligevel kommer til at sove på en boksmadras inde ved børnene, fordi de fortsat græder / kalder i løbet af natten. Og så vi måske lidt vidt?! Med mindre du tænker, at de trods alt lærer noget af at se konstallelationen og på den måde lærer, at de nu skal til at sove sammen de to?

Jeg håber, du kan hjælpe os med dine tanker.

På forhånd tak og rigtig god jul.

Kærlig hilsen
L

PS: Jeg glemte at skrive, at vi overvejer, om vi skal udnytte juleferien til at forene børnene på børneværelset. Der ha vi 10 sammenhængende fridage, hvor vi har fleksibiliteten til at prøve det af.

Dvs ingen skal tidligt op, så hvis de vækker hinanden, bliver vi måske ikke helt lige så stressede over det. Og de voksne kan også nappe en middagslur, hvis det skulle gå helt galt.

Men hvis du tænker, at det er dumt med lillebrors udviklingsspring lige rundt om hjørnet (ifølge Vidunderlige uger-appen begynder springet om en lille uge - altså præcis der, hvor vi ville rykke rundt), venter vi lidt endnu.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bedsteforældre

Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.

Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.

Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...

Læs mere i Babylex

Madpakke og børn

Når barnet begynder i pasningsordning, vil det mange steder selv skulle have en madpakke med hjemmefra.

Det er altid vigtigt at give barnet et varieret tilbud af fødevarer - det kan være rugbrød eller anden form for fiberholdigt brød, det kan være pasta sammen med rester fra aftensmaden, kød, fisk, frugt og grønt. Jo mere variation, jo bedre :)

Det er en god idé at give barnet ting med, som er pakket lidt hver for sig. Mange børn er glade for at have en madkasse,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

tusind tak for en eminent brevkasse, den har jeg fundet og finder meget trøst og viden i.

Mor til dreng 16 måneder


Annonce