Brev:
Løbecykel

Hej Helen
Min søn har en løbecykel fra Pukylino på 4 hjul som han kører rigtig fint på, han bruger begge ben og fødder, drejer på styret og løfter den over dørtrinene i vores hjem, han hopper også engang imellem med den. Han fik den da han blev 1 år og der gik lige et par måneder før han brugte den. Nu tænker jeg at jeg vil udfordre ham med noget nyt.
Vil det være for voldsomt at introducere ham for en løbecykel med to hjul? Jeg tænker på en starter cykel? som denne her: https://www.legeakademiet.dk/pi/L%C3%B8becykel-%7C-PUKY-LR-M -%7C-Lille_1247345_60448.aspx
Eller ...
... skal jeg kigge efter en løbecykel med 4 hjul i en større størrelse, eller måske et løbehjul som denne her: https://www.legeakademiet.dk/pi/L%C3%B8behjul---Micro-Mini-S porty_2104040_60320.aspx
Jeg vil gerne introducere ham for en til af gangen.
Lige nu har han denne her, som han er rigtig glad for: https://www.legeakademiet.dk/pi/L%C3%B8becykel-%7C-Skubbecyk el-%7C-PUKYlino-%7C-Mini_1247342_60448.aspx
Hvad er din holdning til det :) Tænker du at det er fint med lidt nyt og mere udfordrende eller er han stadig så lille at det vil være bedst med en cykel på 4 hjul.
Tak :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
Viden om børn:
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...







