Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og vaner - 4 mdr.


6. oktober 2017

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Søvn og vaner - 4 mdr.

Hej Helen :)

Vi er blevet beriget med en dejlig lillesøster. Hun er næsten 4måneder gammel nu. Hun er en glad, sund og rask pige. Hun vejede ikke så vanvittig meget ved fødslen - kun 2700gram (hun blev født 3uger for tidligt ved en meget hektisk/dramatisk fødsel).

Den glade og sunde pige viser sig fra sin bedste side hele dagen, hvor hun spiser, leger og pludrer derud af. Om dagen bliver hun lagt i sin barnevogn med sin sut og sin klud, bliver trillet en smule og så sover hun gladeligt et par timer. Det er tydeligt at se og mærke, at hun godt ved, at når hun får sin sut og sin klud og bliver lagt i barnevognen, at så er det sovetid.

Problemerne kommer hen under aftenen hvor vi skal putte til nat. Grundet den lidt lave fødselsvægt og en omgang ufarlig gulsot, så har hun fra fødslen altid ligget meget hud-mod-hud og derfor også sovet rigtig meget på Vores bryst eller i vores arme. Hun er rigtig tit faldet isøvn ved brystet og desværre kom vi meget hurtigt ind i den onde onde spiral med at skulle vugge hende i søvn.

Den første månedstid sov hun ved siden af mig i sengen og fik bryst så godt som sovende 2-3gange om natten. Efter den måned kom hun op i sin egen tremmeseng ved siden af vores seng. Og her fortsatte den liggende og halvsovende amning så stadig 2-3 gange i løbet af natten.

De sidste to måneder er det så stukket fuldstændig af. Hun bliver puttet i sin dyne - vi vugger hende i søvn og når vi så går i seng ligger vi hende over i hendes tremmeseng. Her sover hun så videre, men ikke i mere end maks en halv time. Så begynder hun at græde og søge efter mit bryst. Til at starte med fik hun det og faldt så til ro igen, men en halv time efter er den gal ...


Annonce

... igen og vi starter forfra.

Det er helt tydeligt at vi har fået skabt nogle rigtig dårlige vaner for aften - og nattesøvn. Brystet er blevet en trøsteting hun søger tryghed og ro ved og hendes seng duer bare slet ikke. Det er kun ved siden af mig i min seng og allerhelst helt oppe i min armhule med brystet i munden hun falder til ro.

Og selv her sover hun helt uroligt. Hendes ben og arme går på hende hele natten lang. De flakker fra side til side og benene sparker og møvler derud af.

Vi har prøvet at svøbe hende og det er hun også helt tydeligt rigtig glad for. Hun smiler og finder tydeligt ro ved det, sekundet hun bliver svøbt. Vi bruger modellen med en stofble. Problemet er bare, at der ikke går meget længe før hun har fået møvlet sine hænder ud af svøbet.

Vi har også forsøgt at tilbyde hende sutten om natten i de situationer hvor hun bruger mit bryst som trøst, men den nægter hun at tage - hun er ellers rigtig glad for sin sut.
Vi har forsøgt at fjerne mig helt fra hende om natten, så det er min kæreste hun ligger med, men det resulterer bare i gråd og absolut ingen søvn. Sekundet jeg så ligger mig ved siden af hende, så finder hun mit bryst og falder til ro.

Vi ved jo udemærket godt at det hele handler om, at vi har fået skabt nogle rigtig dumme og uhensigtsmæssig vaner for nattesøvn, men det store spørgsmål er så nu - hvordan bryder vi dem og får implementeret nogle gode og sunde vaner i stedet? :)

Vi går lidt og overvejer at tilbyde hende en flaske inden sengetid for at hun måske bliver lidt tungere mæt - eller om et par uger hvor hun er over 4måneder, måske tilbyde hende lidt grød inden sovetid.

Vi glæder os meget til at høre dine tanker :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce