Annonce

Annonce

Brev:

Den svære svære søvn


25. september 2017

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Den svære svære søvn

Kære Helen

Tak for dit svar på mit spørgsmål om at springe tilbage til gammelt søvnmønster. Det giver god mening, men jeg har svært ved at efterleve det i praksis.

Når jeg lader min søn ligge i sin seng eller barnevogn, holder min hånd på ham, nusser ham på maven og synger for ham, så falder han ikke til ro, men virker som om, han kæmper imod med alt, hvad han har. Sparker med benene, tager fast i sine fødder, vender rundt i sengen, drejer hovedet fra side til side, tygger manisk i sin nusseklud - og efter lidt tid ender det med frustration og gråd. Og når han kommer dertil virker det ikke at gå rundt med ham - han falder aldrig i søvn i mine arme. Det eneste der virker er at lægge ham i slyngevuggen og gynge ham voldsomt. Så er det som om, han ryger ud af den frustration længe nok til, at han kan falde i søvn. Han er oftest helt udmattet. Få gange er det lykkes os at få ham til at sove i sengen, hvis vi har fanget ham på på det rette tidspunkt og han er faldet i søvn efter at have fået flaske i sengen. Men det er mere held end forstand. Ofte er det en kamp at få ham til at spise nok om aftenen, fordi han bliver frustreret og ikke gider spise.

Lige nu er hver lur en ...


Annonce

... kamp, hvor han ofte skal svinges i søvn under højlydt frustration, og han vrider sig, forsøger at vende sig (hvilket han jo ikke han i slyngevuggen). Men forsøger jeg at lægge ham i sengen bliver det meget værre og han falder ikke til ro. Nogle gange tager det 1 time at få ham til at falde til ro, fordi jeg prøver forskellige muligheder (barnevogn eller seng) Det eneste, der altid virker i sidste ende er slyngevuggen. Som jeg skrev i sidste brev, har barnevognen virket så fint den sidste måned. Men pludselig går den ikke længere.

Men det virker forkert for mig at skulle blive ved med at prøve at få ham til at sove andre steder, når det er så svært for ham. Det er voldsomt opslidende på ham, at han bliver så udmattet.

Hvad skal jeg gøre, når det ikke virker beroligende på ham at jeg holder min hånd på ham eller synger? Og ville det være bedre at vente til han måske er et roligere sted i sin udvikling? Hvordan skal jeg få ham til at falde til ro, når hans seng tydeligvis ikke er et sted, han kan lide at være? Hvad gør jeg når han græder i sengen selvom jeg ligger ved siden af med hånden på hans mave - jeg kan ikke holde ud at lade ham ligge.

Mange frustrerede hilsner
Sofie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce