Brev:
Søvnrutine under sygdom

Kære Helen
Mange tak for gode svar. Lillebror tager rigtig godt imod vores små ændringer, og jeg synes allerede, vi er nået langt med hans ændrede putterutine.
Han kan selv falde i søvn (på 5-10 min), og hvis det trækker ud (og vi har misset toget), tager vi ham med ned og venter, til han er klar.
Han kommer op stort set samme tidspunkt hver morgen. I mellem kl. 6 og 7 og får morgenmad cirka 7.30 hver dag, og det lader han til at trives med.
Men, nu er der sket det, at han er blevet sløj med snot og feber - helt klassisk efter de to første ...
... uger i vuggestue :-)
Så hvordan hjælper vi ham bedst de næste dage, så vi ikke ødelægger rytmen alt for meget?
I nat var han vågen med feber fra kl. 4 - 5.30 og sov så igen til kl. 7.
Men her til formiddag sov han næsten 3 timer. Min mand kunne ikke lide at vække ham.
Må han sove, så meget han vil, imens han er syg? Eller skal vi vække ham, hvis han sover mere end 4 timer (som du har nævnt tidligere) i løbet af dagen?
På forhånd mange tak og rigtig god weekend.
Kærlig hilsen
L
PS han fylder 1 år om en uge. Blot til din information.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





