Brev:
Ammestop og sove selv

Hej Helen
Vores søn er fem mdr, og har valgt amningen fra. Vi har haft flere ammestrejke undervejs, men denne gang har det taget så lang tid, at mælken er ved at være væk. Jeg er ikke lige den fødte malkeko :-), så jeg kan ikke bare lige få det op igen. Det er egentlig ok, han er glad, og jeg er nu ikke bundet så meget hjemme, nu hvor far lidt bedre kan komme på banen. Så langt så godt.
Vi er ved at lære ham at falde isøvn selv. Tidligere har han skulle ammes eller vugges isøvn. Det er jo ikke holdbart i længden, og nu når amningen er slut heller ikke en mulighed. Det er lidt en udfordring at få ham puttet til natten. Det foregår under højlydte protester, her er det mest far der er på banen, mens jeg putter storesøster. Han får mælk i stuen, får sin sut og putteklud, og så går de stille og roligt ind i soveværelset. Her puttes han så i sin seng. Når han bliver sur (og ...
... det gør han), tages han op efter et stykke tid for at blive beroliget/trøstet, og så puttes igen. Lige nu tager det nok 30-45 min før han sover.
Når han så vågner om natten, har jeg tidligere taget ham over i min seng og ammet ham, hvorefter vi begge er faldet i søvn. Det er så sket 2-5 gange/nat. Det kan jeg jo så ikke mere, nu når der ikke er noget mælk at komme efter. Når han vågner forsøger jeg at give ham en flaske, i nat tog han 40 ml, så han er jo ikke rigtig sulten. Så lægger jeg ham i tremmesengen med sut og putteklud. Her ligger han meget uroligt i 1-2 timer før han falder isøvn, hvor han tidligere blev ammet i måske ti min, for sat falde isøvn.
Han er begyndt på grød som han er rigtig glad for. Lige nu får han øllebrød og formiddagen og grød med frugtmos til aften
Det blev lidt langt, men håber at du kan komme med et råd eller to ;-)
Med venlig hilsen
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






