Brev:
3 mdr. og vågner efter 30-45 minutter

Hej Helen
Jeg har her på det sidste skrevet en del til dig angående min 12 uger gamle datters søvn og nu kommer der lige et par spørgsmål mere.
Jeg har i noget tid haft problemer med at få puttet hende om dagen, men det går bedre :)
Mit problem er så nu, at hun om dagen vågner efter 30-45 minutters søvn - hun har åbenbart svært ved at komme i den dybe søvn.
Uanset om hun sover i barnevognen, i sengen, på sofaen eller i mine arme, så vågner hun ofte efter 30-45 minutter og jeg har herefter svært ved at få hende til at sove videre.
Når hun ligger i vognen, så står jeg klar til at vugge hende videre i søvnen, men det hjælper ikke altid. Hun bliver ked af det og tager jeg hende ikke op, så slår hun over i hysteri.
Hvis jeg går tur med vognen, så vågner hun også selvom vognen kører.
Hvis hun sover ved mig, så kan jeg få hende til at sove videre, hvis hun får lov til at sutte lidt på mit bryst - hun vil ikke tage sut. Hun bliver tit ked af det når hun vågner og giver jeg hende ikke brystet, så bliver hun så sur, at hun vågner helt og så sover hun slet ikke videre. Jeg tror ikke det er så hensigtsmæssigt, at hun ...
... får lov til at sutte på brystet uden det er pga mad, men jeg prioriterede hendes søvn i de situationer.
Hvad er dine tanker om det og har du nogle gode råd til hvordan jeg kan hjælpe hende videre i søvnen?
Jeg ved ikke, om problemerne med den dyne søvn kan have noget med hendes udvikling at gøre? Vores egen sundhedsplejerske siger, at hun er langt fremme og gør tingene ret tidligt. Allerede da hun var 8-9 uger vendte hun sig fra mave til ryg og her fra hun var omkring 9-10 uger begyndte hun at række bevidst ud efter sit legetøj, tage fat i det og prøve at få det i munden.
Hun er en meget bevidst pige, der meget tidligt var nysgerrig på verden og tydeligt sluger mange indtryk til sig i løbet af dagen.
Noget andet - om natten (slut nat/tidlig morgen) har jeg her på det sidste oplevet, at hun er meget urolig. Hun småklynker, basker med armene og vrider hovedet fra side til side imens hun har lukkede øjne. Jeg tænker hun drømmer, kan det passe? Hun er to gange vågnet op med en ny slags gråd, som jeg ikke har hørt før. Nærmest som hvis hun havde drømt noget ubehageligt.
Jeg glæder mig til dine svar :)
Hilsen Jeanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Quinoa
Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.
Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder




