Annonce

Annonce

Brev:

Rigtigt ked af det ved gæstedagpleje


31. marts 2017

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Rigtigt ked af det ved gæstedagpleje

Hej Helen.

Skriver til dig, fordi jeg er i tvivl om det vi gør, og det jeg får at vide er rigtigt.

A. fylder 2 om en lille måned. Hun er til daglig i dagpleje, og er rigtigt glad for dagplejemoderen. Hun har næsten ikke tid til at sige farvel, og er ikke ked af det når vi går.

Problemet er når dagplejemoderen så er syg, eller har fridage og ferie.
A. har altid været rigtigt ked af det, og haft det svært når hun har skullet ud i gæstedagpleje. Og det samme har vi forældre også.
Jeg har altid synes det var rigtigt synd for hende, og det samme har faderen. Altså det er svært når hun græder. Tænker ikke vi ville synes det var synd for hende, hvis hun nu bare var glad.

Det har resulteret i at vi mange gange har holdt hende hjemme, altså taget fri fra arbejde og studie for at passe hende herhjemme. Min mor er hun dog rigtigt glad for, og hun har altid været her meget, og hende vil hun gerne passes af, og der er ingen problemer heller.

Vi er nu nået til den erkendelse, og problematik, at vi kan ikke holde fri hver gang dagplejemoderen er syg osv. og vi tænker heller ikke det er løsningen for A. at blive ved med at holde hende hjemme.

Dagplejemoderen er i legestue en gang om ugen med A. og de andre børn, hvor der så også er andre dagplejemødre og deres børn. Det er de samme dagplejemødre der er i den gruppe hver uge, så A. "kender dem", hun ved ihvertfald hvem de er.

Dagplejemoderen, dagplejelederen og de gæstedagplejemødre som A. skal hen til, er alle klar over at hun har det rigtig svært med dette. De sidste par gange A. har skullet i gæstedagpleje, har A.´s dagplejemor, går hen og besøgt gæstedagplejeren dagen før, så hun vidste hvor hun ...


Annonce

... skulle hen den næste dag.
Det vi har fået at vide det er at hun skal stille vænnes til at blive passet af andre, og vi skal støtte hende i det.

Jeg kan godt forstå hvad de siger, men gør vi det på den rigtige måde kan jeg så spørge dig om.

Når vi ved at A. skal i gæstedagpleje siger vi det til hende dagen før, og om morgenen på den dag hun skal passes. Hun siger bare nej, og det vil jeg ikke.
Så gør vi de morgenrutiner vi plejer at gøre, selvom jeg kan mærke knuden i maven, for jeg ved at hun bliver ked af det når hun bliver afleveret.
Prøver at virke positiv, og glad og sige med glad stemme at det bliver hyggeligt og det er helt okay osv.

Idag skulle hun fx i gæstedagpleje, og hun var derovre igår med hendes dagplejemor.
Inden vi overhovedet er kommet ud af bilen begynder hun at græde, for hun kan se at det ikke er her hun plejer at være. Hun græder hele tiden imens jeg tager hendes tøj af, og hun stopper ikke.
Jeg tager lige skoene af, og går med ind i køkkenet, og holder om hende og siger det er okay, og gæstedagplejeren får hende og jeg siger farvel og går.

De sidste par gange er hun ikke kommet igang med at lege, med er bare indelukket, og græder af og til, og pyller meget. Hun vil heller ikke spise noget, og hun sover kun kort.
Jeg kan bare godt tænke om det kan "skade hende lidt", altså forstå mig ret. Den her følelse af ked af det hed, som hun ikke kan komme ud af. For tænker hun må føle sig forladt af os, eller svigtet.

Jeg plejer at hente hende når hun vågner, så hun ikke er der til sent.

Jeg håber du kan hjælpe lidt med at sige om det vi gør er rigtigt, eller om du tænker vi kan gøre noget anderledes?

Kærlig hilsen
A.´s mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - møbel

En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.

Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce