Annonce

Annonce

Brev:

Søvnproblemer - 2 år og 11 måneder


12. februar 2017

Kategori:
Alder:
2 år, 11 mdr.

Søvnproblemer - 2 år og 11 måneder

Kære Helen,

Vi har en datter på 2 år og 11 måneder og har med få dages undtagelser endnu aldrig haft en nat, hvor hun - og vi - har sovet igennem uden gråd og afbrydelser. Det tærer efterhånden hårdt på vores kræfter og overskud.

Vi er bevidste om, at vi efterhånden har fået skabt nogle dårlige vaner - både for hende og for os - men vi har svært ved at bryde dem / erstatte dem med nogle bedre. Så et godt råd vil være værdsat.

Der er en rimelig fast struktur i hvordan aften og nat forløber. En typisk aften og nat foregår således: Nattøj, tandbørstning, godtnatlæsning og putning igangsættes mellem 19.30 og 20.00 og tager typisk 20-30 minutter. Så slukkes lyset og vi synger godnatsang og sidder ved hendes seng til hun sover. Det tager typisk mellem 5 og 20 minutter. Hun vågner så én gange mellem kl. 24 og 1.30, hvor hun sidder op i sin seng og er forvirret. Vi får hende typisk til at lægge sig ned igen, måske ved at give hende en sut og/eller en tår vand. Hun vågner ofte igen kl. 4.30, hvor hun nogle gange vil ind i vores seng. Her er hun typisk mere vågen og kan være vanskeligere at få til at sove. Det kan tage 30-45 minutter, hvor vi må ligge sammen med hende. Hun vågner - uanset hvor meget hun har været vågen - kl. 6.00, hvor hun er klar til at stå op.

Ofte reagerer hun på den måde, at hvis mor går ind til hende kalder / skriger hun efter far, og omvendt. Hun ...


Annonce

... skriger og græder højt indtil hun får sin vilje.

Vi er så begyndt på - på skift - at sove hos hende, fordi vi kan se, at hun så typisk falder hurtigere til ro igen. Nogle gange kan vi nå at tage det i opløbet, så vi undgår en kamp midt om natten.

Vi er klar over, at vi nok burde have en rutine, hvor vi ikke sidder hos hende indtil hun falder i søvn. Vi er også klar over, at vi ikke burde sove med hende eller lade hende bestemme, hvem der skal komme ind til hende om natten. Men vi er ærlig talt kørt i hegnet og vælger derfor den - i nuet - nemme løsning.

Generelt er vores datter meget temperamentsfuld og vedholdende. Vi tager en del kampe med hende, hvor vi insisterer på, at man f.eks. ikke kan spise pålægschokolade til aftensmad eller skal spise "rigtig" mad før man kan få fredagsslik. Sådan en "kamp" kan godt tage en time.

Lidt supplerende info. Hun har en storesøster på syv år. Her har vi ikke haft helt samme udfordringer. De puttes og lægges typisk i seng på samme tid. Hun sover fortsat til middag, én time til halvanden. Typisk i tidsrummet mellem 12 og 14. Hun har haft problemer med mellemørebetændelse flere gang og være jævnligt tilset af ørelæge. Hun har for nylig fået lagt dræn. Vi havde håbet, at det ville gøre nætterne bedre, men det er ikke rigtig tilfældet.

Vi håber meget, at du kan give os et godt råd og pege os i retning af nogle mere sunde natrutiner.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce