Svar: Besked om skilsmisse
Kære velmenende forældre
En skilsmisse vil, uanset hvordan man vender og drejer det og uanset hvordan forældrene har det med hinanden, have konsekvenser for børnene. Børn holder lige meget af begge forældre og det vil altid være svært "at miste" den ene.
Jeg mener personligt, at det altid vil være bedst for barnet/børnene at vide, hvad der skal ske. Det vil være nemmere at klare forandringerne, når de ved hvad der foregår og jeg mener ikke at I skal vente med at fortælle ham det. Ved at fortælle det i god tid, giver I jeres søn mulighed for at tænke og vende tilbage med spørgsmål.
Den ...
... forklaring I giver, skal selvfølgelig tilpasses hans alder, men I skal ikke beskytte ham unødigt. Han er ganske sikkert klar over at alt ikke er lutter idyl imellem jer og han kan også risikere at høre noget både hos familien og i børnehaven. Hvis I selv løbende taler med ham og giver ham mulighed for at spørge, når han har behov, vil dette være rarest for ham.
Hvis han får "ondt i maven", så snak med ham om det. Fortæl ham at det er okay at være ked af det, okay at være bange, at det ikke er hans skyld, at I begge elsker ham osv. Vær åben omkring, hvad der sker.
Held og lykke til jer alle.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






