Annonce

Annonce

Svar: Pige 8,5 mdr. - vågner hver time natten igennem


7. marts 2005

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære trætte mor

Ja hvor må I dog være trætte alle sammen og ikke mindst Anna selv. Det er helt bestemt uhensigtsmæssigt at hun vågner en gang i timen og spørgsmålet er jo hvad der sker, da hun jo som lille sov fint og uden problemer.

Jeg tænker at det må være et sammenfald imellem flere ting. For det første må det hænge sammen med hendes forkølelse og mellemørebetændelse. Det du beskriver lyder meget som om hun vågner og har ondt. Dog har hun nu været i behandling, og burde derfor ikke længere have ondt i sine ører, så spørgsmålet er derfor om det mon nu handler om at hun vågner fordi dette er blevet en vane, eller om hun måske vågner fordi hun er blevet 'bange'.

Bange skal forståes på den måde, at hun har fået en erfaring med at det gør ondt, når man skal hengive sig til søvnen. Hun er jo endnu ikke så bevidst at hun kan koble disse ting, men hunkan sagtens få et dårligt søvnmønster fordi hun har en dårlig erfaring.

Det at være bange og utryg hænger også sammen med hendes alder. Hun oplever jo rigtig meget med den alder hun har nu og er nok også på vej i seperationsfasen og jeg oplever netop at mange børn sover dårligt i 8-9 mdr´s alderen. Hendes alder sammenholdt med hendes sygdom har nok ikke gjort tingene bedre.

Når jeg taler om utryghed eller behov for tryghed, så hænger det også sammen med at jeg hæfter mig ved at du beskriver, hvordan hun lægger sig til at sove, lige så snart I tager hende op i favnen. Det lyder jo umiddelbart som om at hun netop har brug for favnen, det at være omsluttet, for at kunne lægge sig til at sove.

Jeg synes derfor I skal prøve i en periode at give hende dette, som hun beder om, netop at blive taget op og holdt om.

Det er sådan at man kommer igennem forskellige søvnfaser, når man sover. I nogle faser sover man roligt og i andre faser drømmer man og sover uroligt. Halvdelen af jeres datters søvn er den urolige søvn, hvor hun sover let og og kan vågne lidt op, smaske, småklynke osv. uden ...


Annonce

... at vågne helt. Når barnet bliver lagt til at sove, så tager det ca 30 minutter før barnet er kommer ned i den lidt dybere søvnfase, hvor det ikke vågner så let. Derfor kan det være en god idé, hvis I sidder med jeres pige, at I ikke lægger hende fra jer med det samme hun falder i søvn, men i stedet først lægger hende, når der er gået en ½ times tid.

Jeg ved godt at det i princippet er vigtigt at børn lærer at sove i egen seng, falde i søvn der osv. Det har Anna jo også kunne, men et eller andet har gjort at det ikke virker længere og jeg synes det er uholdbart at bruge 1-2 timer på at få hende til at sove.

Hvis hun bliver ved med gentagne gange at vågne, så må du vurdere hvad der sker ved at lade hende ligge. Måske handler det om drøm og hun reeelt godt kan falde i søvn igen uden at blive taget op, det er et forsøg værd.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun fortsætter med at være så grædende og ulykkelig om natten at hun er nødt til at komme op med en enkelt times mellemrum, så vil jeg også anbefale jer at kontakte egen læge igen. Hvis hun nu har ondt, så er det jo ikke rimeligt at kræve at hun sover og derfor skal I være helt sikre på at der ikke er problemer med ørerne osv. Hvis hun virker smerteforpint, så vil det også være helt relevant at tale med lægen om at hun får noget smertestillende, evt. som en stikpille inden hun skal sove.

Nogle gange handler det jo om at give det en enkelt gang eller to, også fordi det vil være vigtigt for hende at hun selv oplever at kunne sove en nat uden at have ondt eller at skulle vågne - netop det at få en ny erfaring med sig.

Tilsidst vil jeg lige sige at hvis det går helt galt så kan det af og til hjælpe at alliere sig med en bedsteforælder eller hvem man nu har. Både fordi barnets gråd sjældent går så meget i hjertekuglen som hos forældrene, men også fordi nogle børn finder ud af at sove, fordi mor og far jo ikke er der, -'og så kan det også være lige meget' :o)

Håber I finder en løsning. Held og lykke med det.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce