Annonce

Annonce

Brev:

Kan ikke komme af med afføring


1. marts 2005

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Kan ikke komme af med afføring

Hejsa!

Vi har en pige på knap 5 uger, hun var ret stor da hun blev født, 4735g og 54 cm, hvilket resulterede i at hun sad fast under fødslen med den ene skulder, ved skambenet. Men efter megen slid kom hun dog ud, men desværre var hun født med en lammelse i venstre arm pga den hårde medfart.
Dette er dog helt drevet over vi har gået til fysioterapi med hende, og er allerede erklæret helt OK! Dejligt!

Men problemet er at hun har nogle frygtelige krampe trækninger med benene og samtidig skriger hun voldsomt (ikke konstant, men i udbrud ). Hun er faktisk aldrig vågen, hvor hun bare ligger og nyder at blive nusset om, selv når hun spiser ved mig, ligger hun og vrider sig. Jeg har så forsøgt, når hun har spist færdig, at hjælpe hende af med afføringen, ved lige at stikke termometeret ind i endetarmen, (hun prøver fint selv at komme af med det, men der kommer ...


Annonce

... ingenting), og så kommer der en ordentlig sending, og så slapper hun bare af og vil som regel gerne ha lidt mere at spise.

Det er ikke på bestemte tidspunkter af dagen og heller ikke en tidsramme på det. Hun gylper også en del, kan det hænge sammen? Kan hun ha nogle problemer med tarmsystemet?

Vi er bare så kede af at hun skal ha så ondt og hun har bare så svært ved at falde til ro nogle gange er hun vågen i 5 timer i træk også selv om jeg har hjulpet hende af med noget én gang, og så efter et par timer kan jeg så gøre det samme igen og der kommer stadig en stor portion, og der i mellem er det ligesom om hun bare er hundesulten.

Vi forstår det bare ikke, men tror nok vi kan udelukke kolik, men har tænkt på om hun kunne være trykket et eller andet sted, pga den hårde fødsel?

Vi håber du kan hjælpe os med vores STORE problem!

Mange hilsner fra Lene Birk

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce