Annonce

Annonce

Brev:

Spiser lidt men mange gange


8. marts 2016

Alder:
4 mdr.

Spiser lidt men mange gange

Hej Helen.

Tak for dit sidste svar. Vores dreng har på kort tid fået styr på maven virker det til, da vi brugte dine råd og vi har heldigvis ikke skulle holde pause med grøden. Barnevognen starter vi med at øve i morgen, da han lige skulle komme sig over en falsk sturbehoste og jeg derfor gerne ville have ham tæt på.

Jeg har igen lidt spørgsmål omkring mad. - Og så skal du nok få noget ro fra mig. Jeg tror at maden er mit svage punkt, da vi i starten kæmpede med vægttab og han havde svært ved at tage på. Sådan er det heldigvis ikke længere, tværtimod, men det sidder stadig i mig kan jeg mærke.

Mit problem er at han simpelthen er begyndt at vågne oftere om natten og han spiser hver gang. Jeg har prøvet med dit råd om at gå ind til ham sen aften, men på det seneste er han kommet mig i forkøbet.

Jeg synes han spiser mange gange og meget lidt af gangen.

En typisk dag ser sådan her ud.

06.30 Vågner spiser 90 ml.

8.30 Spiser ca 100 ml og puttes.

10.30 Vågner og efter ca 20 minutter er han klar til at spise. Spiser 1/2 dl grød, vand af kop, bliver herefter tilbudt flaske men ønsker den ikke.

12.30 Spiser ca 100 ml og puttes.

14.30 Vågner, spiser ca 100 ml

16.30 Spiser ca 100 ml og puttes (falder først i søvn efter 30 min oftest)

17.40 Vågner spiser 1/2 dl mos, vand af kop, tilbydes flaske derefter ...


Annonce

... ønsker den ikke.

19.30 Spiser mellem 100 og 120 ml puttes.

20.00 Falder i søvn.

22.20 Vågner spiser mellem 110 (Sjældent 150 ml)

01.30 Vågner spiser 110 ml (Sjældent 150 ml)

03.00 vågner spiser 90 ml

mellem 04.00 og 05.00 Vågner spiser 90 ml (kommer med i soveværelset og vugges til ro i slyngvuggen)

Om natten er jeg meget ihærdig på at prøve at få mere i ham i håb om at vi kan få sovet lidt mere end et par timer, men han lukker munden i som en østers.

Inden han startede på grød vågnede han omkring kl 01.30 og igen omkring 04.00 og sov så til klokken 6.00.

Jeg overvejer om årsagen kan være at han får to og ikke kun et grød måltid nu og derfor ikke spiser nok mme. Eller om det er aftenmosen der driller ham.

Da han kunne spise 1/2 dl grød til formiddag lagde vi mos ind til aften. Er det bedre at give ham mere til formiddag og skippe det om aftenen eller er det måske bedre at give til formiddag og frokost? Jeg er meget i tvivl om hvordan og hvornår man skal øge grøden/mosen.

Hvordan med flasker. Er det den rigtige måde jeg gør det på, eller kan jeg på en eller anden måde øge hans mælkeindtag om dagen?

Jeg ser frem til at høre dine tanker, da jeg synes han ikke laver andet end at spise og jeg ikke forstår hvordan han pludselig vågner mere om natten nu end tidligere.

De bedste hilsner
Baby sams mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Laktulose

Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.

Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce