Brev:
Søvn - baby 4,5 mdr

Hej Helen,
Jeg skriver til dig igen vedr vores datter der nærmer sig de fem måneder. (f. 1.okt). Hun er i godt humør i løbet af dagen, sover som regel udenfor nogle timer, pludrer og er begyndt at lave skrige-lyde - alt sammen dejligt.
Men problemet opstår når hun skal sove om aftenen. Hun græder og græder og græder. Det har faktisk stået på lang tid nu. Vi har efterhånden prøvet alt. Vi har ikke noget fast tidspunkt hun kommer i seng på, da vi aldrig har kunnet lægge hende i seng uden at hun skulle vugges i søvn først. Jeg har overvejet at benytte "Godnat og sov godt"-bogen, men vi prøvede nogle af teknikkerne som vi havde det godt med og det holdt kun i to dage. Vi har prøvet at lægge hende i seng før hun er træt.
Ind imellem tænker jeg på om hun mon fejler noget da hun græder og græder om aftenen af træthed. Jeg tror nu ikke hun gør, men jeg kan bare ikke forstå at hun ikke kan finde ro af sig selv og aldrig har kunnet det. Når vi lægger ...
... hende i seng når hun er træt begynder hun at græde, her har jeg prøvet at vente med at tage hende op, forsøgt at holde hende i hånden, sunget, aet kind, stofble ved hovedet...hun bliver ved med at græde indtil hun bliver vugget i søvn. Jeg ved godt at hun heller ikke har været vant til andet.
Andre gange når hun græder af træthed og jeg lægger hende i sengen, så begynder hun at ligge og smile og lave grinelyde (hmmm) og virker slet ikke træt.
Det er også et problem for mig de få gange jeg har været i et storcenter (Fields). Hun ligger først og kigger og leger med et legedyr, smiler osv, men når hun så bliver træt, så begynder hun at skrige højt/græde....jeg synes ikke det er sjovt at være ude med hende.
Efterhånden har vi jo affundet os med at vores datter er sådan, det er bare hårdt når hun ikke kan finde ro. Bliver det mon bedre med tiden ?
Glæder mig til at høre fra dig og håber du har nogle opmuntrende ord eller råd.
Hilsen Kristine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Svangerskab
Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.
Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".
Legetøj til baby og børn
Barnet har bedst af det nære samspil, der er mellem barnet og forældrene. Men i takt med at barnet bliver større og begynder at forholde sig lidt mere til verden omkring sig, vil det være godt, at der er legetøj, som barnet kan kigge på og undersøge.
Når barnet begynder at gribe, skal legetøjet passe til barnets lille hånd, og det er vigtigt, at legetøjet også egner sig til at komme i munden. Tingene skal være solide og uden skarpe kanter og spidser. Brug så vidt muligt legetøj,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder









