Annonce

Annonce

Svar: Sløv og træt baby også efter feberen er faldet


9. februar 2016

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære bekymrede mor

Tak for dit brev :)

Jeg håber, at det går lidt bedre med jeres dreng, nu hvor jeg svarer dig i dag...

Det lyder for mig som om, at jeres dreng har været ramt af influenza. Man kan godt få influenza, selvom man er barn...

Symptomerne på influenza er pludselig opstået høj feber med kulderystelser, muskelømhed og hovedpine - og større børn og voksne vil naturligt føle sig syge, vil sige, at de har det rigtig dårligt. Samtidig med den høje feber, kommer der ofte også hoste og ondt i halsen, det kan gøre ondt at synke, og det kan være svært at spise.

Selve influenzaen varer ofte 4-5 dage, men herefter kommer 1-2 uger, hvor man føler sig rigtig træt og mat i kroppen, det er svært at have samme aktivitetsniveau, som før man blev syg - og jeg tænker derfor, at det er denne efterperiode, som I mærker hos jer.

Nogle gange kan influenza udvikle sig til f.eks. lungebetændelse, og det er derfor ...


Annonce

... vigtigt, at I lige holder øje med jeres dreng. Du fortæller, at lægen kunne høre lidt "knitren", da han lyttede på hjerte- og lunger. Men at prøverne ikke viste noget. Hvis han stadig virker træt, mat, hoster og ikke virker helt frisk, så ville jeg få lyttet på ham igen for lige at tjekke, at han ikke har lungebetændelse.

Med hensyn til mad, så er det korrekt, at I må give ham mad, som I tænker glider lettest ned. Når man er syg, er det helt okay at få lidt lækkert og lidt af det, som han normalt ikke får så meget af. Måske har han også brug for lidt mere hjælp til at spise, har brug for at blive madet lidt osv.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Lidt frugtgrød med mælk kunne være en idé, lidt yoghurt er også en mulighed, is må han også gerne få - lav også gerne forskellige slags supper, så han også får lidt varmt:)

Håber du kan bruge dette videre og som sagt, - kontakt lægen, hvis jeres dreng fortsat ikke virker frisk!

Rigtig god bedring med ham! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Barnepige

Hvis du har brug for at få dit barn passet, så vælg altid en person som barnet kender og en person du har tillid til.

Det skal være en person, som kan overskue situationen og bevare roen, hvis noget uforudset skulle ske.

Generelt bør man ikke lade sit barn passe af en under 12-13 år - men det afhænger naturligt af vedkommendes modenhed. Nogle piger er meget modne i denne alder, hvor andre er for umodne til at kunne tage det ansvar, det er at passe et lille barn....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce