Annonce

Annonce

Brev:

Gylp - 10 dage gammel


20. december 2015

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Gylp - 10 dage gammel

Kære Helen

Lillebror er nu kommet til verden (10 dage gammel) og han er en skøn lille fyr :-)

Storebror havde jo refluks og vi håber den lille går fri, men indtil videre kan vi konstatere at han (også) er storgylper. Storebror startede først med sit gylp da han var omkring en måned, men lillebror har gjort det fra starten. Det kommer ofte, når vi skifter stilling - fra liggende til oprejst, hvor vi bærer ham, eller omvendt. Det kan også godt komme op mens han ligger og sover, endda et par timer efter sidste måltid.

Jeg vil derfor høre om man selv kan gøre noget, for jeg synes det er så synd for ham - fx hvilken stilling man skal holde ham i efter amning (oprejst/liggende)? Bøvsning? Andet? Oftest skifter vi ham lige efter amning.

På forhånd tak og glædelig jul :-)

Stine

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Jordemoder

En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.

Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...

Læs mere i Babylex

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce